BIST 1.408
DOLAR 8,02
EURO 9,61
ALTIN 455,73
HABER /  SEÇİM  /  ANKET

Referandum anket sonucu açıklayacak mı Adil Gür noktayı koydu

En son referandum anketini aylar önce açıklayan araştırma şirketi A&G'nin sahibi Adil Gür, son günlerde kendileriyle ilgili ortaya atılan iddiaya bugünkü köşesinde yanıt verdi.

Abone ol

En son referandum anket sonuçları kamuoyunun en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Haliyle gözler 1 Kasım seçimlerini tek bilen Adil Gür'ün sahibi olduğu A&G'e çevrildi.

Ocak ayında yaptıkları referandum anket sonuçlarını duyuran Adil Gür, o tarihten sonra yeni bir araştırma yapmadı. İşte bu sessizlik beraberinde spekülasyonlara yol açtı.

"BASKI SONUCU SONUÇ AÇIKLAMIYOR" İDDİASI

Baskı ve uyarı sonucu Adil Gür'ün o günden sonra yeni araştırma sonuçlarını açıklamadığı iddia edildi. Söylentilere son noktayı ünlü anketçi, bugün Milliyet gazetesinde "Kamuoyu araştırmaları ne kadar etkili!" başlıklı yazısında koydu.

Kamuoyu araştırma şirketlerinin seçmen üzerinde yok denecek kadar etkisi olduğunu yazan Gür, yakın tarihteki seçimlerden ve yapılan araştırmalardan örnek vererek yazısına son günlerde dolaşan o iddiaya böyle yanıt verdi:

"2002’de 2 partili bir Meclis olacağını, 2009’da AK Parti’nin % 40,0’ın altına düşeceğini, 2011 de MHP’nin, 7 Haziran 2015’de HDP’nin asla baraj probleminin olmadığını aylar öncesinden açıklayan şirketimiz, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin rahat bir şekilde açık ara iktidar olacağını söyleyince 16 Nisan ile ilgili üzerimize ciddi bir sorumluluk yüklendi. 16 Nisan ile ilgili araştırmaları bulduğumuz rakamları aylar öncesinde kamuoyu ile paylaştık.

"16 NİSAN'DAN ÖNCE DE BULACAĞIMIZ SON RAKAMLARI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIMIZDAN HİÇ KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN"

Bir süredir rakam telaffuz etmiyoruz ama bunu sanki bir baskı, bir uyarı sonucu yaptığımızı söyleyenler, yazanlar ve çizenler var. 34 yıllık araştırma sektöründe yer alan biri olarak bugüne kadar hiçbir iktidar döneminde değil uyarı, telkinle dahi karşılaşmadık. Geçmişe baktığımızda açıkladığımız sonuçların kime yaradığını veya kime yaramadığına bakmadan açıkladığımız gibi 16 Nisan’dan önce de bulacağımız son rakamları kamuoyu ile paylaşacağımızdan hiç kimsenin endişesi olmasın.

SONUÇLAR KİMSEYİ ETKİLEMEZ

Kaldı ki az önce de ifade ettiğim gibi, açıklanan sonuçlar hiç kimseyi etkilemez. Bizler kamuoyunu etkilemek için araştırmalar yapmaz ve yayınlamayız. Sadece işimizi yapmaya, doğru ve başarılı bir sınav kağıdı vermeye çalışırız. Sandıktan çıkacak sonuca göre de kamuoyu değerlendirir, bildi veya bilemedi diye. Halbuki, istatistiki araştırmalar bir bilme sanatı da değildir. Süreci takip etme ve stratejileri belirlemede kullanılan bilimsel bir araçtır sadece. Aksini düşünenler, sadece geçici bir keyif almakla kalmayıp parasını da çarçur etmiş olurlar. Sandıktan çıkacak sonuçlara bakarak da kamuoyuna ve özellikle kendi tabanlarına hesap verirler."

En son referandum anketi sonuçları Adil Gür rakam verdi!

ÖNCEKİ HABERLER
Le Pen'in yeğeninden Erdoğan'ın 5 çocuk çağrısına küstah yanıt
Ankara'da kalaşnikoflu pompalı tüfekli çatışma
İşçilerin kaldığı konteynerde yangın: 1 ölü, 1 yaralı
FETÖ charter okulu açmak için evrakta sahtecilik yapmış
Diyarbakır'dan acı haber: 2 şehit var
Ülkü Ocakları'ndan Oğan'a sert sözler!
Esad şokta! Kabun ablukası kırıldı
Trump'ın iddialarına Almanya'dan cevap
Soylu'dan Baykal'a kaset cevabı
FETÖ darbesinin arkasında Almanya mı var?
Yorumlar 23 yorum