BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  DÜNYA

Türkiye'den IKBY bayrağına tepki!

Kerkük'te tüm kamu kurumlarına Kürdistan bayrağı asılmasına tepkiler sürüyor. Irak Türkmen Cephesi'nin emri veren vali için "ateşle oynuyor" açıklamasının ardından bir tepki de Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Irak'ın Kerkük kentinde kamu binalarına resmi günlerde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesine tepki gösterdi. Müftüoğlu, bayrağın Kerkük'ün çok kültürlü kimliğini aşındırma riski bulunduğunu kaydetti.

Büyükelçi Müftüoğlu, Kerkük Valiliğinin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuru hakkındaki bir soruya verdiği cevapta, bu başvurunun yadırgandığını belirtti.

Irak anayasasının Irak’taki tartışmalı iç idari sınırlarla ilgili olarak izlenmesi gereken süreci tespit ettiğini vurgulayan Müftüoğlu, "Bu süreç işletilmeden Kerkük’ün statüsüyle ilgili olarak yapılacak tek taraflı tasarrufların Irak’taki uzlaşı ve istikrar çabalarına zarar vermesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu tür girişimlerin Irak’ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük’ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır.​" ifadelerini kullandı.

SALİHİ'DEN TEPKİ: ATEŞLE OYNUYOR

Kerkük Valisi'nin Kerkük'teki tüm devlet dairelerine IKBY(Kürdistan) bayrağı çekilmesi emrine ilk tepki ITC Başkanı Erşet Salihi'den geldi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, talimata tepki göstererek "Valinin ateşle oynadığını" söylemişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyarbakır'dan acı haber: 2 şehit var
Ülkü Ocakları'ndan Oğan'a sert sözler!
Trump'ın iddialarına Almanya'dan cevap
Soylu'dan Baykal'a kaset cevabı
Almanlar Eker'in namazına bile karışmış!
Erdoğan o esnafların talebine onay vermedi!
Nevruz öncesi PKK'ya ağır darbe!
Yıldırım'dan şehit ailesine ziyaret!
33 yaşındaki adama 17 yaşındaki kızı kaçırdılar!
Hadise O Ses Türkiye şampiyonu olursa Acun açıkladı!
Yorumlar 36 yorum