BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,03
ALTIN 440,84
HABER /  DÜNYA

Putin günler sonra açıkladı ABD ve Ukrayna istihbaratının işiydi

Demirören Haber Ajansı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus’ta Temmuz ayı sonunda Wagner paralı askerlerine mensup 33 kişinin yakalanmasının, ABD ve Ukrayna istihbarat teşkilatlarının ortaklaşa düzenlediği bir komplo olduğunu söyledi.

Abone ol

Rusya devlet televizyon kanalı Rassiya-24’e konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus'ta yaşanan Wagner krizine yönelik açıklamalarda bulundu.

Putin, söz konusu 33 kişinin, komployu düzenleyenler tarafından Belarus’a sürüklendiklerini ifade ederek," Bu kişiler, Belarus üzerinden Latin Amerika ülkelerine gönderilecekleri belirtildi, ve onlara, o ülkelerde tamamen yasal şekilde çalışma vaadedildiği" diye konuştu.

Ukrayna ve ABD'nin parmağı var

Bu operasyonun Belarus’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen öncesine denk getirildiğini kaydeden Putin, böylelikle bu kişilerin Belarus cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında ülkeyi karıştırmak için gelen özel bir birlikmiş gibi lanse edildiğini kaydetti. Putin, Belasrus’ta Temmuz ayı sonunda Wagner paralı askerlerine mensup 33 kişinin yakalanmasının, ABD ve Ukrayna istihbarat teşkilatlarının ortaklaşa düzenlediği bir komplo olduğunu söyledi. Putin işin içinde ABD ve Ukrayna'nın parmağı olduğunu ileri sürdü.

Neler yaşanmıştı?

Belarus makamları, Temmuz ayının sonlarında, başkent Misnk yakınlarındaki bir sanatoryumda, Rus savaşçı şirketi Wagner’e bağlı 33 paralı askerin yakalandığını ve bunların, Belarus’taki seçim ortamında ülkeyi karıştırmayı amaçladıklarını söylemişti. Olay, Rusya ile Belarus arasındaki en büyük krizin yaşanmasına neden olmuştu. Belarus yönetimi, daha sonra bu kişileri Rusya’ya teslim etti.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'li Aylin Nazlıaka'nın TRT tweeti olay oldu U dönüşü yaptı
Maltepe'de ormanlık alanda yangın çıktı! Havadan ve karadan müdahale ediliyor
'Son iki günde 80 okulda koronavirüs tespit edildi' iddiası! Eğitim Sen okul isimlerini paylaştı
İYİ Parti'den bomba korona iddiası! '18 ölüm dedikleri gün Malatya'da 28 ölüm vardı'
Koronavirüsü sivrisinek spreyindeki Citriodiol maddesinin öldürdüğü ortaya çıktı
Güney Kıbrıs'ı Türkiye korkusu sardı Rum bakan yalvardı
Japon Bilim insanları koronavirüsten en iyi koruyan maskeyi açıkladı
Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy koronavirüse yakalandı
Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz uyardı: Kovid-19'da çember daralıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Eylül ayında yeni bir aşımız olacak
Yorumlar