BIST 1.378
DOLAR 8,11
EURO 9,70
ALTIN 455,22
HABER /  EKONOMİ

Prof. Dr. Emre Alkin ve Mahfi Eğilmez rakamlarla açıkladı! Ekonomiyi 2021’de neler bekliyor?

TÜRKİYE’nin en ünlü ekonomistlerinden Prof. Dr. Emre Alkin ve Dr. Mahfi Eğilmez, '2021 yılında bizi neler bekliyor?' konusu üzerine gerçekleştirilen panelde açıklama yaptı. Ekonomistler, yeni yıla ilişkin tahminlerini rakamlar vererek açıkladı. İki ismin enflasyon ve büyümeye ilişkin öngörüleri dikkat çekti...

Abone ol

Ekonomide sancılı bir yılı geride bıraktık. Yeni yıl ise çok iyi gelişmelerle başlamadı. Koronavirüs aşısında beklenilen etki gerçekleşmedi. Dünya finans sisteminin üzerine kurulu olduğu ABD'deki yeni demokrasi krizi bunların başlıcaları.. Peki Türkiye ekonomisinde bizleri bu yıl neler bekliyor? Saygın ekonomi profesörleri Emre Alkin ve Mahfi Eğilmez rakamlar vererek açıkladılar.

Altınbaş Üniversitesi tarafından çarşamba günleri geleneksel olarak gerçekleştirilen seminere bu hafta Türkiye’nin en çok takip edilen ekonomistlerinden olan Prof. Dr. Emre Alkin ve Dr. Mahfi Eğilmez katıldı. Ekonomistler seminere 2021 yılında Türkiye’de ekonomik beklentileri ifade ederken önemli tespitlerde bulundular.

Emre Alkin: Türkiye yüzde 4 büyür
Programda ilk konuşan isim Prof. Dr. Emre Alkin oldu. 2021 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyümesini tahmin eden Emre Alkin, “Enflasyonun çift hanede, yüzde 10-12 arasında kalacağını öngörüyorum. Bütçe açığının milli gelire oranının ise yüzde 4.5 olacağını öngörüyorum. Cari açığın milli gelire oranının da yüzde 3.5-4.5 arasında kalmaya devam edeceğini tahmin ediyorum.” diye konuştu.

Mahfi Eğilmez: Enflasyon çift hanede kalacak
Prof. Dr. Emre Alkin’dan sonra söz hakkı alan Dr. Mahfi Eğilmez ise 2021’de dünyanın tamamının aşılanmasını mümkün görmüyorum derken “Enflasyon çift haneli seviyelerde kalacak. Aşılanmanın 2 yıl içinde tamamlanacağını düşünüyorum. Aşı konusunda özellikle Afrika’ya uluslararası yardımların yapılması gerekir. Dünya Sağlık Örgütünün bu konuda önderlik etmesi lazım. Tarım gittikçe önem kazanacak. Önümüzdeki dönemde iş insanlarının tarımsal üretime yatırım yapacaklarını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Polis maaşları 2021 enflasyon zammı! Öğretmen, imam, bekçi maaşları zam listesi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Terör örgütü YPG/PKK ile rejim güçleri arasında Kamışlı'da artan gerilimi Rusya çözdü
Kocaeli'de baraj boşalmak üzere! Gölden takviye yapıldı alarm veriyor
Bağcılar Belediyesi’nde asgari ücret 3 bin 870 TL oldu
Yunus Emre Karabacak kimdir aslen nereli kaç yaşında?
ABD’de Kongre baskınında öldürülen kadının kimliği şok etti! Savaş gazisi eski asker çıktı
Galatasaray'dan Mesut Özil'e karşı Vedat Muriç hamlesi
Bakan Dönmez açıkladı! Altın üretimi Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
Steven Salam kimdir nereli kaç yaşında? Steven Salam ne iş yapıyor?
Sena Özdemir kimdir aslen nereli Survivor Sena Özdemir kaç yaşında?
Hrant Dink davasında kritik isim Adana'da yakalandı!
Yorumlar 4 yorum