BIST 8.087
DOLAR 28,88
EURO 31,34
ALTIN 1.890,56
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Play Station 3 ucuzluyor

Sony,Play Station 3'ün satış fiyatında sevindirici bir indirime gidildiğini açıkladı.

Abone ol

İndirim sonrası PS3'ün ABD satış fiyatı, 599 dolardan, 499 dolara düştü. Yüzde 17'lik bir oran denk gelen bu düşüş, yıl sonuna kadar konsolun fiyatında 100 dolar ila 150 dolar arasında düşüş bekleyen sektör analistlerinin beklentilerini haklı çıkarmış oldu.

SATIŞLARIN ARTMASI BEKLENİYOR

Sony, indirim ile beraber PS3'ün satışlarında yüzde 100 artış yaşanmasını beklerken, sektöranalistleri, Sony'nin rakamını fazla iyimser buluyor. Satış rakamın artacağı konusunda hem fikir olan uzmanlar, artışın yüzde 50 seviyesinde olacağı şeklinde görüş bildiriyor.

PS3, fiyatında yapılan indirime rağmen diğer oyun konsolları arasında hala en pahalı olma ünvanını koruyor. Ürünün satış 499 dolar olan satış fiyatı, 250 dolara satılan Wii'nin iki katına denk gelirken, xBox 360'ın fiyatından da hala yüzde 20 daha yüksek.

Sony, indirimi, üretim maliyetlerinde yaşadıkları azalmayı tüketiciye yanısıtan bir hareket olarak nitelendirdi. PS3 için belirlediği yüksek fiyat nedeni ile eleştirilen Sony, üretim sürecinde yaşanan maliyet düşüşünü, tüketiciye anında yansıtan bir strateji uyguladığını belirtiyor.

PS3'ÜN 80 GB'LIK MODELİ GELİYOR

Sony, daha önce üretimine son vereceğini duyurduğu 20 GB sabit disk kapasitesine sahip PS3 yerine, 80 GB kapasiteli yeni bir model getiriyor. 600 dolar satış fiyatına sahip olacak yeni PS3, Sony'nin online ağından daha fazla oyun ve içerik indirmek isteyen müşteri profiline hitap ediyor.

Şirketin PS3 ile ilgili yaptığı son açıklama ise, şimdiye kadar milyonlarca kopyası satılan Motorstorm oyunun yeni sürümünün çıkacağı oldu.