BIST 11.090
DOLAR 32,82
EURO 35,64
ALTIN 2.544,80
HABER /  GÜNCEL

PKK'nın belini kıran taktik!

Bazı bölgelerin özel güvenlik alanı ilan edilip havadan ve karadan yapılan operasyonlar PKK'ya ağır darbe vurdu.

Abone ol

KCK'nın temmuzda "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından, terör örgütü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H ile terör örgütleri DAEŞ ve DHKP-C, ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen eylemlerini sürdürüyor.

HAVA HAREKATLARI PKK'YA AĞIR HASAR VERDİ

Başta terör örgütü PKK olmak üzere söz konusu örgütlere operasyonla karşılık verilirken, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak'ın kuzeyindeki kamp ve mühimmat depoları ile yurt içindeki doçka mevzileri ve mağaralarına düzenlediği hava harekatları ile PKK'ya ağır hasar verdi.

TSK'nın hava harekatlarının yanı sıra terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek ya da yakalayıp adli makamlara sevk etmek için amansız takip yürüten askeri personel ağırlıklı olarak kırsalda, polisler de şehir ve ilçe merkezlerinde operasyonlarını sürdürüyor.

Sivillere zarar gelmemesi için özel çaba sarf eden güvenlik güçlerinin, terör örgütü mensuplarının patlayıcılar ya da uzun namlulu silahlarla saldırılarına rağmen zaman zaman silah kullanmaktan kaçındığı belirtiliyor.

Sağlık kuruluşlarını, ambulansları dahi hedef almaktan kaçınmayan teröristler ise özellikle şehir ya da ilçe merkezlerinde hendek açma, yol kesme ve tuzaklanmış patlayıcı yerleştirme gibi eylemleri ile vatandaşların hayatını hiçe sayıyor.

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sivillerin zarar görmemesi, teröristlerin yakalanması ve açtıkları hendeklerin kapatılması, yerleştirdikleri patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi ve normal yaşam sürdürülebilmesi için Bakanlar Kurulu ya da valiliklerce, çeşitli illerde özel güvenlik alanları ya da sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor.

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGELERİ İLE ABLUKAYA ALINDI

Bu çerçevede valilik tarafından Van'ın Çatak ilçesindeki Andiçen Mahallesi'nin kuzeyi ve Büyükağaç Mahallesi'nin batı kesimleri ile Başkale ilçesinde Tahıl Mahallesi'nin kuzeybatısında bulunan bölgeler 13-27 Ekim'de, Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerindeki bazı alanlar 9-23 Ekim'de, Erzurum'un Şenkaya ilçesinde de belirli alanlar bir süre önce "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi.

Tunceli kent merkezinde Kutu, Bali ve Laç Deresi ile Hozmerik, Kurutlu, Gözlek-Sepertek, mezarlık bölgeleri, Ovacık ilçesinde Karadere, Sal Deresi, Hozatta Kinzir Ormanları ile Nazımiye ilçesinde Kayalı Tepe mevkisi, Kars'ın Kağızman ilçesi Çemçe-Madur mevkileri ile Sarıkamış Boyalı Ormanları bölgesi Bakanlar Kurulu kararıyla 1 Mart 2016'ya kadar "özel güvenlik bölgesi" olarak duyuruldu.

Ardahan'ın Göle ilçesi ile Erzincan'ın Kemah ilçesindeki bazı alanlarda, Iğdır'ın Bulakbaşı, Aktaş ve Yazlık köyleri kırsalı ile Korhan Yaylası, Ağrı'nın ise Tendürek Dağı ve Ağrı Dağı bölgesindeki "özel güvenlik bölgesi" uygulaması sürüyor.

Bingöl'de, teröristlerin faaliyetlerinin önlenmesi, asayişin sağlanması amacıyla geçici güvenlik bölgesi merkez Ortaçanak köyü ile Hasar Yaylası, Karlıova'nın Hasanova -Hışhışak Deresi, Genç'in Sağgöze, Büyükçağ, Yeniyazı, Dikpınar, Derman ve Şekeran, Solhan'ın Yenibaşak-Doğuyeli ile Yayladere'nin Horivanik-Tahkim Deresi bölgelerinde de aynı uygulamaya devam ediliyor.

Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki bazı alanlar da 15-30 Ekim'de terör olayları yüzünden "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi. Uygulama ile ilçede, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, huzur ortamının sürdürülmesi, devletin ve milletin her türlü terörist tehdit ve saldırıdan korunması amaçlanıyor.

Kentin Silvan ilçesindeki 3 mahallede de sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Terör örgütü PKK mensuplarınca cadde ve sokaklara kazılan hendeklerin kapatılması ile halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla İl İdaresi Kanunu gereğince Tekel, Mescit ve Konak mahallelerindeki sokağa çıkma yasağı ikinci duyuruya kadar sürecek.

OPERASYONLAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Van'ın Çaldıran, Çatak, Başkale ilçelerinin kırsal kesimlerinde, Bitlis'ın Hizan ilçesi kırsalında terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonlar sürüyor. Güvenlik güçleri, Muş'un Bulanık ilçesi Meşeiçi köyü kırsalı, Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde de hava destekli operasyonlarına devam ediyor. Ekipler, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde operasyonlarını sürdürüyor ve ulaşıma kapalı Tunceli-Pülümür karayolunda güvenliğin sağlanması için çalışıyor.

BİN 964 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Şehir içi ve ilçe merkezlerinde de terör örgütlerine yönelik operasyonlarına devam eden güvenlik güçleri, 22 Temmuz'dan bu yana bin 691 teröristi etkisiz hale getirdi. Hava ve kara operasyonlarının yanı sıra tank ve top atışlarıyla da terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirildi.

Son 104 günde yurt içindeki çatışmalarda ise 273 terörist etkisiz hale getirilirken, 37'si yaralı 139 terörist ele geçirildi. Bin 964 teröristin etkisiz hale getirildiği bu süreçte çoğunluğu tırlardan oluşan 278 araç ise bölücü terör örgütü mensuplarınca ateşe verildi.

Büyük bölümü terör örgütü PKK ve örgütün gençlik yapılanması YDG-H'ye yönelik olmak üzere pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda 3 bin 679 kişi gözaltına alındı, bunlardan 917'si tutuklandı.