BIST 2.394
DOLAR 15,88
EURO 16,83
ALTIN 939,60
HABER /  POLİTİKA

PKK'lı Karasu'dan sert açıklama

PKK'nın gizli şehir yapılanması KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu'dan, Selahattin Demirtaş'ın BDP heyetinden çıkarılmasına sert tepki gösterdi.

Abone ol

IRAK'ın Kandil Dağında bulunan PKK'nın gizli şehir yapılanması KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu'dan sert açıklama...

Karasu, İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüşmeye giden BDP heyetinden Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın çıkarılmasına sert tepki göstererek, "Bence heyetin oraya gitmemesi lazımdı. Demirtaş çıkarılınca heyet gitmemeliydi. Ciddi tutum alınmalıydı" dedi.

KCK Yürtme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat ise, çözüm süreci konusunda Türkiye'nin bir kaç gün içinde kararını vermek zorunda olduğunu, aksi halde sürecin bitirilmesi durumunda her alanda mücadaleye devam edeceklerini söyledi.


'BİZ APTAL DEĞİLİZ' 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat, Yürütme konseyi üyeleri Mustafa Karasu ve Sabri Ok, çözüm sürecini Avrupa'da PKK ile aynı çizgide yayın yapan 'Sterk Tv'ye değerlendirdi. Oslo görüşmelerinde de yer alan Mustafa Karasu, şunları söyledi:

"Oslo'da her şey tartışıldı. Önderlik her şeyi tartıştı. Tartışılacak hiçbir şey kalmamıştır. Televizyonlardaki konuşmalar da gevezeliktir. Ciddi bir tartışma olması gerekir. Bundan sonrası gevezeliktir. Açık söyleyelim, biz bundan sonra diyalog veya tartışma olursa kabul etmeyiz. Biz bu süreci kabul etmeyeceğiz. AKP bu süreci öyle götüreceğini düşünüyorsa aldanıyor. Kendi sistemimizi kuracağız. AKP'ye karşı da direneceğiz. Bizi bu tercihe zorlayan AKP'nin politikası olacaktır. AKP sanmasın, biz kendisine seçim kazandırmak için bu çatışmasızlığı sürdürmeyiz. Biz aptal değiliz, süreci çözüm olsun diye yaptık. Önderliğimiz ile oturup müzakere yapsınlar diye yaptık. AKP ciddi olmalıdır."
 

'DEMİRTAŞ ÇIKARILINCA HEYET ORAYA GİTMEMELİYDİ'

İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyetinden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çıkarılmasını da sert bir dille eleştiren Karasu şöyle konuştu:

"Bence heyetin oraya gitmemesi lazımdı. Demirtaş çıkarılınca heyet gitmemeliydi. Ciddi tutum alınmalıydı. Kürt sorunu gibi ciddi bir sorun var, 100 yıllık bir sorun var. BDP önemli bir parti, onun eş başkanı var. Eleştiri yapmış diye onu götürmüyor. PKK ve BDP'ye sürekli küfür ediyorsun ama, sana küçük bir eleştiri yapıldığı zaman her şeyi yapıyorsun. Süreci fiili olarak AKP bitirmiştir. Kürtleri ve önderliği muhatap almayarak süreci bitirmiştir. Biz yapacağımızı yaptık daha fazla yapamayız. Daha fazlası 'mücadeleyi bırakın bizim insafımıza kalın' demektir. Biz kendimizi Türk devletinin insafına bırakırsak Kürtleri yok edeceklerdir. AKP niye adım atmıyor, halen zihniyeti gelişmemiştir, Kürtleri yok etmek zihniyetinden vazgeçmemiştir."
 

'ÖNDERLİK ÇEKİLİRSE, SAVAŞ SÜRECİ YENİDEN BAŞLAR'

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat da, Öcalan'ın süreçten çekilmesinin her anlamda bir mücadele ve savaş sürecinin yeniden başlaması demek olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Sürecin kendisi önderliksiz gitmez yani. Kürt sorunu da önderliksiz çözülmez. Bunu devletin kendisi de biliyor. Önderliğin süreçten çekilmesi demek, sürecin büsbütün ortadan kalkması ve büyük bir mücadele ve savaş sürecinin başlaması demektir. Kürtler devlet ile uzlaşarak sistemini kurmak istedi. Devlet buna gelmiyorsa Kürtler idari sistemden, ekonomik, eğitimi ve savunma alanına kadar sistemini kuracaktır ve kendi savunmasını kuracaktır. Türkiye bu çözüme gelmez ise, Türkiye'nin yaşayacağı durum birkaç yıl sonra Suriye'nin durumu olacaktır. AKP artık son noktaya gelmiş, kararını vermek zorundadır. Ya bu sorunu çözecek, ya da ne yapacağına karar vermek zorundadır. Karar aşamasındadır. Çok zamana yayılacak bir süreç değil. Birkaç gün içinde kararını verecektir. Olmazsa her alanda yoğun bir mücadele süreci gelişecektir."
 

'HİÇBİR İKTİDARA GÖSTERMEDİĞİMİZ ŞANSI SUNDUK'

KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok da, "Biz varlık mücadelesini verdik, varlığımızı kazandık, şimdi özgürlüğümüzü istiyoruz. AKP bunu görmelidir. Zaman kazanmak ile seçim hesapları ile bir yere varılamaz. AKP'nin 10 yıllık iktidarında hiçbir iktidara göstermediğimiz şansı sunduk. Bunun 6 yılı ateşkes ile geçti. Artık kararını vermelidir" diye konuştu.

 

ÖNCEKİ HABERLER
Beyoğlu'nda korkunç olay
Beyoğlu'nda korkunç olay
Minibüsle otomobil çarpıştı: 16 yaralı
Minibüsle otomobil çarpıştı: 16 yaralı
İdmanı yarıda bıraktı
İdmanı yarıda bıraktı
Boşanma davalarında bir ilk kez yaşandı
Boşanma davalarında bir ilk kez yaşandı
Hortum dehşeti kamerada
Hortum dehşeti kamerada
Düşük yapan kadının korkunç planı!
Düşük yapan kadının korkunç planı!
Camide pitbull dehşeti
Camide pitbull dehşeti
Tacizcinin de seyahat özgürlüğü var
Tacizcinin de seyahat özgürlüğü var
Ve İbrahim Toraman konuştu
Ve İbrahim Toraman konuştu
Fikret Orman’ın duası
Fikret Orman’ın duası