BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  POLİTİKA

PKK iki MİT'çiyi kaçırdı Bakan'dan flaş açıklama

Terör örgütü PKK iki MİT elemanını kaçırdı mı? CHP'li Musa Çam'ın gündeme taşıdığı bu soruya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan doğrulama geldi.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta Al-Monitor’a verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, IKBY sınırları içinde 2 MİT mensubunun kaçırıldığı iddiasını da doğruladı.

New York’ta Al-Monitor’a röportaj veren Çavuşoğlu, 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunun, Irak Anayasası’na aykırı olduğunu söyledi. Referandum kararını “büyük bir hata” olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, “referandumun Kürt bölgesinin çıkarına olmadığını ve bölgenin güvenliğine hizmet etmeyeceğinin” altını çizdi. Bağdat ile Erbil arasında arabuluculuk yapabileceklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye ve IKBY’nin adını vereceği diğer ülkelerle birlikte arabulucu olabiliriz, haklarının garantörü bile olabiliriz” diye konuştu. Çavuşoğlu, bu konuda Ankara’nın her türlü yardımı yapmaya açık olduğunu vurguladı.

KAÇIRILAN MİT'ÇİLERLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

Çavuşoğlu, IKBY sınırları içinde 2 MİT mensubunun kaçırıldığı iddiasını da röportajda doğruladı. Konuyla ilgili soruya yanıt veren Çavuşoğlu, “PKK yerel yetkilileri, sivilleri, doktorları, polisleri, herkesi kaçırıyor. Bir terör örgütü. Kurumlarımız, PKK’nın kaçırdığı tüm vatandaşlarımızın geri getirilmesi için çalışıyor. Ancak ülkemizin, bizim bahsedilen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı bulunmuyor” dedi. PKK’ya yönelik operasyon hazırlığında olan bazı MİT elemanlarının PKK tarafından alıkonulduğuna dair iddialarla ilgili CHP Milletvekili Musa Çam soru önergesi vermişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Herakles'in evinde ilk fotoğrafı geldi
3 gündür kayır olan adam ölü olarak bulundu
İzmir'de çocuklar böcekleri müzelerden sevecek
20-30 yıl içerisinde sonsuz yaşamın formülü bulunacak
50 yıllık müzik efsanesi Rolling Stone satışta!
Tanıştıkları otobüs onların düğün aracı oldu
Tüm çocukluk aşılarını tek sefer yapmak mümkün
Devlet tiyatroları yeni sezon başlıyor
Mars'ta yaşan husunda önemli adım deney tamamlandı
TSK'nın sıfır noktasındaki dev tatbikatı sürüyor!
Yorumlar 12 yorum