BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Herakles'in evinde ilk fotoğrafı geldi

Perge Antik Kenti'nden 57 yıl önce kaçırılıp İsviçre'ye götürülen Herakles Lahdi bir süre önce Antalya'ya getirilmişti. Antalya'ya getirilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi'nde sergileneceği alana yerleştirildi.

Abone ol

Perge Antik Kenti'nden 57 yıl önce kaçırılıp İsviçre'ye götürülen Herakles Lahdi bir süre önce Antalya'ya getirilmişti. Antalya'ya getirilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi'nde sergileneceği alana yerleştirildi.

Özel bir kaplamayla çevresi kapatılan lahdin alana yerleştirilirken fotoğrafına DHA ulaştı. Lahit, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un yapacağı açılış sonrası görülebilecek.

Antalya'nın Aksu İlçesi'ndeki Perge Antik Kenti'nden 1960'lı yıllarda kaçırılan Herakles Lahdi, 2010 yılında İsviçre'nin Cenevre Gümrüğü'nde ele geçirildi. Yaklaşık 7 yıl süren hukuk savaşının ardından 14 Eylül'de kendi topraklarına geri dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi deposundan alınarak müzedeki Lahitler Salonu'nda, diğer lahitlerin bulunduğu alandaki özel bölüme yerleştirildi.

Antalya'ya getirildikten sonra sadece havalimanında dışı kapalıyken görüntü alınmasına izin verilen lahdin ilk fotoğrafına DHA ulaştı. Antalya Müzesi deposuna kaldırılan lahit, yaklaşık 5 günün ardından kendisi gibi yurtdışına kaçırılıp 1998'de Almanya'dan getirilen ikizinin yanına konuldu. Yaklaşık 15 metrekarelik özel bir alan ve ışıklandırma yapılan Herakles Lahdi'nin etrafı ise özel bir kaplamayla kapatıldı.

Ziyaretçilerin henüz görmesine izin verilmeyen ve fotoğrafının çekilmesine de izin verilmeyen Herakles Lahdi'nin açılışını, önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yapacak. Açılış sonrasında lahit, ziyarete açılacak. Yorgun Herakles heykeli ile komşu olan lahit için bir de sinevizyon hazırlandı. Sinevizyonda lahdin hem tarihi özellikleri, hem de yurtdışına kaçırılış ve geri getiriliş hikayelerine yer veriliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
3 gündür kayır olan adam ölü olarak bulundu
'Dünyayı kurtaran adam' hayatını kaybetti
20-30 yıl içerisinde sonsuz yaşamın formülü bulunacak
Dört ayda 15 kez kalbi duran hasta hayata tutundu
Tanıştıkları otobüs onların düğün aracı oldu
Tüm çocukluk aşılarını tek sefer yapmak mümkün
Devlet tiyatroları yeni sezon başlıyor
Mars'ta yaşan husunda önemli adım deney tamamlandı
TSK'nın sıfır noktasındaki dev tatbikatı sürüyor!
Trump ilk kez BM'de konuştu Türkiye'ye teşekkür etti
Yorumlar