BIST 1.408
DOLAR 8,02
EURO 9,61
ALTIN 455,63
HABER /  DÜNYA

'Dünyayı kurtaran adam' hayatını kaybetti

Soğuk Savaş sırasında Sovyet ordusunda görev yapan Stanislav Petrov, nükleer bir faciayı önlemiş ve dünyayı kurtaran adam olarak anılmaya başlamıştı. Stanislav Petrov, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Abone ol

Soğuk Savaş sırasında Sovyet ordusunda görev yapan Stanislav Petrov, nükleer bir faciayı önlemiş ve dünyayı kurtaran adam olarak anılmaya başlamıştı. Stanislav Petrov, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Petrov'un aslında geçen mayıs ayında evinde öldüğü, ancak ölümünün daha yeni kamuoyuna açıklandığı bildirildi.

NEDEN DÜNYAYI KURTARAN ADAM?

Petrov, 1983'te çalıştığı nükleer erken uyarı merkezinde, bilgisayarların hatalı bir şekilde ABD'den füze atıldığını gösterdiği sırada görev başındaydı.

Petrov "Bir füze saldırısı olduğuna dair tüm verilere sahiptim. Komutanlarıma bildirseydim, kimse bir şey diyemezdi. Tek yapmam gereken telefonu elime almak ve en üst düzey komutanlarımıza doğrudan bağlanan hattan onlara haber vermekti. Ama hareket edemedim. Sıcak bir kızartma tavasının üzerinde oturuyor gibiydim" demişti.

Aldığı eğitim, Sovyet ordusunu doğrudan araması gerektiğini öngörse de, Petrov bunun yerine karargâhtaki nöbetçi subayı aradı ve sistemde bir arıza olduğunu söyledi. Petrov'un aldığı karar yanlış olsaydı, ilk patlamalar birkaç dakika sonra gerçekleşecekti.

Petrov "23 dakika sonra hiçbir şey olmadığını anladım. Gerçek bir saldırı olsaydı, zaten hemen anlardık. Çok büyük bir rahatlamaydı" dedi.

Daha sonra yapılan bir araştırma, Sovyet uydularının bulutlardan yansıyan güneş ışınlarını kıtalararası füzelerin motorlarıyla birbirine karıştırdığını ortaya koydu.

ÖNCEKİ HABERLER
İzmir'de çocuklar böcekleri müzelerden sevecek
20-30 yıl içerisinde sonsuz yaşamın formülü bulunacak
50 yıllık müzik efsanesi Rolling Stone satışta!
Tanıştıkları otobüs onların düğün aracı oldu
Devlet tiyatroları yeni sezon başlıyor
Mars'ta yaşan husunda önemli adım deney tamamlandı
TSK'nın sıfır noktasındaki dev tatbikatı sürüyor!
Trump ilk kez BM'de konuştu Türkiye'ye teşekkür etti
Meksika'da 7,4 büyüklüğünde deprem
Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında samimi sohbet
Yorumlar