BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,40
ALTIN 500,71
HABER /  GÜNCEL

Pasaport fiyatları ikiye katlanıyor

1 Haziran'dan itibaren kullanılmaya başlanacak biometrik pasaportlar ile defter ücreti de artacak

Abone ol

138 lira olan defter ücretinin en az 300 olması ve 10 yıllığına verilecek pasaportların harç bedelinin bin TL'yi aşması bekleniyor.

Türkiye, AB'ye uyum çerçevesinde 1 Haziran'dan itibaren kırmızı biometrik pasaportlara geçmeye hazırlanırken, yeni pasaportlarla birlikte ödenecek miktar da artacak. Sabah gazetesinin haberine göre, halen 138 lira olan defter ücretinin, çipler nedeniyle 300-500 TL civarında olması, 10 yıllığına verilecek pasaportların harç bedelinin ise bin lirayı aşması bekleniyor.

Nihai fiyatın belirlenmesinde dünya standartları da masaya yatırılacak. Ancak Türkiye, biometrik pasaport uygulayan ülkeler arasında yine en yüksek harç ve defter bedeline sahip ülke olacak. ABD'de pasaport bedeli 107 dolarken, İspanya'da 20, Yunanistan'da 26 euro. Türkiye'nin hala kullanmakta olduğu mavi pasaportlarda 5 yıl için 616 lira harç bedeli alınıyor. Defter ile birlikte pasaport almak bir Türk vatandaşına 754 liraya mal oluyor. Mavi pasaportlar 2015 yılına kadar geçerli olacak.Yeni pasaportlarla ilgili teknik altyapı hazırlıklarına da başlandı.

İl Emniyet Müdürlüklerine ve Konsolosluklara Mayıs ayından itibaren yeni pasaportların teknik altyapısı gönderilecek. Biometrik pasaportların çipleri de Almanya'dan ithal edilecek.
 

ÖNCEKİ HABERLER
Ali Aydın Canaydın için ne dedi?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
CHP Grubu'nda kan değişikliği
Yazıcıoğlu ve Çatlı'nın gizli sırları
Selçuk Dereli'den şok açıklama
Uluç açtı ağzını yumdu gözünü
Mışıl mışıl uyku vaat eden gıdalar
Yeni bir insan soyu mu keşfedildi?
Açılım en çok Mardin'e yaradı
Engellilere Marmaray rahatlığı
Yorumlar 2 yorum