BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  GÜNCEL

Özel hastanelerde koronavirüs vurgunu! 4 gece yatırıp 18 bin lira alıyorlar

Koronavirüs salgınını bazı özel hastanelerin vatandaşı soymak için kullandığı ortaya çıktı. Bazı özel hastanelerin Covid-19 hastalarını yüksek tedavi ücretleriyle kabul ettiği iddiası ortalığı karıştırdı. Bir hasta yakını, “Bir özel hastane COVID hastamızı en az 4 gece yatıracaklarını söyleyip 18 bin TL’lik ücreti peşin istedi” diye isyan etti.

Abone ol

Son günlerde özel hastanelerin, Covid-19 hastalarını ‘en az 4 gün yatış’ şartıyla gecelik 4 bin TL gibi yüksek tedavi ücretleri ile kabul ettiği iddiaları sıkça gündeme getiriliyor. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki mesajları attı. Ankara’da bir özel hastanede gecelik 8 bin Türk Lirası’na varan yüksek rakamlar istendiğini söyleyen bir vatandaşın yanı sıra birçok hasta yaşadığı benzer olayları paylaştı.

4 gece yatması gerekir, 18 bin lira peşin alıyoruz

Bir hasta yakını ise başından geçenleri şu sözlerle anlattı: “Oksijeni çok düşen ve nefes almakta zorlanan hastamız için bir özel hastaneyi aradığımda numaramızı istediler. Daha sonra bize geri dönüş sağlayacaklarını belirttiler. Aradıklarında bir hastane çalışanı 18 bin TL peşin olarak aldıklarını ve hastanın 4 gece yatması gerektiğini belirtti. Uzun uğraşlar sonucu devlet hastanelerinde yer bulabildik ve hastamızı yatırdık.”

Hastaneler Covid-19 için normal tarifenin dışına çıkamaz

Konuyla ilgili benzer pek çok hasta hikayesi duyduklarını ifade eden İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç, şu uyarılarda bulundu: “Buna dair çok şey duyuyoruz ancak denetleme mekanizması çalıştırılmalı. Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre normalde belirlenen fiyatın 2 katına kadar özel hastanelerin ek ödeme alma hakkı var. Ancak bu COVID-19 için geçerli değil."

'Ek ücret ödemeyin' uyarısı yapıldı

"Tebliğde (SUT) COVID-19 ilave ücret alınmayacak hastalıklar listesine alındı. Bu nedenle SGK anlaşmalı özel hastanelerin hiçbir ilave ücret almaması gerekiyor. Beraberinde de pandemi paketi tanımlandı. Özel hastaneler COVID-19 hastalarını yatırdıkları an SGK’dan bir tedavi ücreti alıyor. Şu anda insanlar çaresiz. COVID-19 için vatandaşlardan hiçbir ödeme talep edilmemesi gerekiyor.”

CHP’den soru önergesi geldi

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyla ilgili bir soru önergesi vererek bazı özel hastanelerin yatışlı korona hastalarından para aldığını belirtti ve “İstanbul ve Ankara’da bazı hastaneler COVID hastalarından günlük 5 bin TL istiyor. Ücret yasal olmadığı için de para nakit alınıyor, fatura kesilmiyor” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Emekli amiraller bile bile yapmış! Whatsapp konuşmaları ifşa oldu: ‘Bildiri sıkıntı yaratır’
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ankara'da faciaya ramak kaldı! Yanına temel kazılan 3 katlı binanın temeli yerinden oynadı
Serdar Ortaç: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seviyorum!
Çaykur Rizespor konuk olduğu Antalyaspor'u mağlup etti
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı
Malatya'ya şehit ateşi düştü!
İbrahim Kalın'ın türküsünde kopuz çaldığı için eleştirilen Erkan Oğur konuştu
Yerli aşı işin geri sayım! Mustafa Varank gönüllü oldu
Başkan Erdoğan dünya liderleriyle görüştü
Yorumlar 12 yorum