BIST 1.462
DOLAR 8,34
EURO 10,11
ALTIN 499,30
HABER /  GÜNCEL

Osman Gazi Türbesi nerede hangi ildedir ziyaret saatleri

Osmanlı Devleti'nin de kurucusu olan Osman Gazi'nin Türbesi nerede hangi ilde ve ziyaret saatleri nedir araştırması Kuruluş Osman dizisinin ardından arttı. Her yıl binlerce vatandaş tarafından ziyaret edilen Osman Gazi Türbesi Bursa'da bulunuyor.

Abone ol

Bursa'da bulunan Osman Gazi Türbesi ülke tarihi açısından oldukça önem taşıyor. Aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin de kurucusu olan Osman Gazi'nin Türbesi ile ilgili tüm bilgileri sizler için derledik.

Osman Gazi Türbesi Nerede ve Hangi İldedir?

Osmanlı Devleti'nin Kurucusu olan Osman Gazi 1258-1324 yılları arasında hüküm süren ilk Osmanlı Padişahıdır. Osmanlı Devleti'nin Kurucusu Osman Gazi Bursa kuşatması sırasında vefat etmiştir. Sonrasında ise Osman Gazi vasiyeti üzerine Bursa'da gömülmüştür. Bursa'da bulunan Osman Gazi Türbesi Osman Gazi ilçesinde bulunuyor. Aynı zamanda türbe Osmangazi ilçesindeki türbe Osmangazi Mahallesi, Yiğitler Caddesi üzerinde yer alıyor. Türbeye ise yürüyerek ya da toplu taşıma araçları ve özel araçlar ile gidilebiliyor.

Bursa'da bulunan Osman Gazi Türbesi her yıl binlerce misafirini ağırlıyor. Yerli ve yabancı turistler Osmanlı Devleti'nin Kurucusu Osman Gazi'nin Türbesi'ni ziyaret ediyorlar. Bursa'da Tophane Parkı'nın sağ tarafında yer alan Osman Gazi Türbesi erken dönem Osmanlı mimarisini yansıtıyor. Duvarlarında kesme taş kullanılan türbede Osman Gazi'nin sedef kakmalı işlenmiş sandukası bulunuyor. Bursa'da bulunan Osman Gazi Türbesi'ni ziyaret etmek isteyenler ise haftanın her günü saat 08.00 - 20.00 saatleri arasında gidebiliyorlar. Bunun yanı sıra türbeye girişte ücret alınmıyor.

Osman Gazi Türbesi Hakkında Bilgi

Osman Gazi 1258 yılında Söğüt'te dünyaya gelmiştir. Osman Gazi'nin askeri başarılarının yanı sıra felsefi ve ermişlik tarafı da çok öne çıkmıştır. Osman Gazi 1258 Yılında Şeyh Edebali'nin kızı Malhun Hatun ile evlenmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu Osman Gazi Bursa Kuşatması sırasında oğlu Orhan Gazi'ye öldüğü zaman Bursa'ya gömülmeyi vasiyet etmiştir. Bunun yanı sıra Osman Gazi'nin vefatının ardından oğlu Orhan Gazi tarafından Bursa'ya gömülmüştür. Osman Gazi Türbesi Bursa'da bulunmaktadır.

Osman Gazi Türbesi Kim Tarafından Yapıldı ve Yaptırıldı?

Osmanlı'nın Kurucusu Osman Gazi yaptığı Bursa Kuşatması sırasında vefat etmiştir. Oğlu Orhan Gazi ise babasının vasiyetini yerini getirmiştir. Bursa feth edildikten sonra Orhan Gazi, babası Osman Gazi'yi Bizans Şapelinin üzerine inşa edilen türbeye gömmüştür. Gümüşlü Kümbet olarak da bilinen bu türbe ise felaketlere şahit olmuştur. Özellikle de 1801 yılında ortaya çıkan yangının ardından 1855 yılında ise deprem ile birlikte türbe yıkılmıştır. Sonrasında Sultan Abdülaziz zamanında eski yapı korunarak türbe yeniden inşa edilmiştir.

Bursa'da bulunan Osman Gazi Türbesi, kubbe ile örtülmüş sekizgen bir plan yapısı ile oluşturulmuştur. Bu türbenin orta kısmında ise sedef kakmalı muhteşem bir sanduka vardır. Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu Osman Gazi de bu sandukanın içerisinde yatmaktadır. Bunun yanı sıra türbenin içerisinde on iki sanduka bulunuyor. Bu sandukaların Sultan 1. Murat'ın oğlu Savcı Bey'e ait olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda diğer sandukaların ise Orhan Gazi'nin eşi olan Aspurçe Hatun ve onun oğlu İbrahim Bey'e ait olduğu düşünülüyor.

Osman Gazi Türbesinde aynı zamanda bu türbe kapısında yer alan şair Nevres'nin, Hattat Mehmet Zeki Dede tarafından yazılan onarım kitabesi de bulunuyor. Bursa başta olmak üzere pek çok ilden Osman Gazi Türbesi'ne ziyarete geliniyor. Özellikle yerli ve yabancı turistler de Osman Gazi Türbesi'ne gelmek için büyük bir çaba gösteriyorlar. Ülkemizde yer alan türbelerin yanı sıra Osman Gazi Türbesi her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Belirlenen saatlerde Osman Gazi Türbesi ziyaret edilebiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Hürriyet gazetesinin acı günü! Nejat Bekmen hayatını kaybetti
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Mehmet Özhaseki: Kitaplara geçen hırsızlıklarda CHP var
Düzenleme sonrası altın üretimini felç etti birbir kapanıyor
Akaryakıta yeni zam! Motorine 13 kuruş zam geldi
Pervin Buldan'dan HDP'ye kapatma davası tepkisi: Hedef temiz siyaset
Eski AK Partili milletvekili Mustafa Bilici'ye Gelecek Partisi'nde görev
Ali Koç: Fenerbahçe olarak kripto para işine gireceğiz
İsmail Saymaz'ın iddiası AK Parti içinde Süleyman Soylu'dan rahatsız olan kesimi açıkladı
Osman Gazi kaç yaşında öldü Osman Bey ölümü tarihte nasıldı?
Yorumlar