BIST 1.776
DOLAR 12,46
EURO 14,06
ALTIN 715,72
HABER /  GÜNCEL

Öcalan bombalı suikastten nasıl kurtuldu?

PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik olarak düzenlenen Mercedes Operasyonunun gizli bir tanığı, 17 yıl sonra ortaya çıktı.

Abone ol

Öcalan, 1996’da Şam’da patlatılan bir ton C-4 tipi bombadan,100 metrelik mesafe sonucu kurtulmuştu.

Gazeteport sitesi ‘’Serhat Erzurum’’ kod adlı PKK’lının örgüte yakın ajans ANF’ye yaptığı açıklamaları derledi. 6 Mayıs 1996’da meydana gelen olay sırasında Şam’da bulunduğunu iddia eden kişi şöyle dedi:

AĞAÇLAR 50 METRE UZAĞA FIRLADI
"Ben akademiden yeni çıkmıştım. Konferans hazırlıklarını yaptığımız yer, olayın olduğu Şam’daki akademiye yakındı. 6 Mayıs günü zaman ayarlı bir tonluk patlatıcı yüklenmiş araç akademinin önüne getirildi, patlama oldu. 500 metre uzaktaki ağaçlar bile kökünden söküldü ve 50 metre uzağa fırladı.’’

MERCEDES OPERASYONU
1996 yılının Mayıs ayında MİT, Öcalan'a yönelik "Mercedes" adlı  bir operasyon düzenlendi. Aynı marka ve model olan iki adet Mazda minibüs hazırlandı. Bu minibüslerde ‘’Yeşil’’ kod adlı Mahmut Yıldırım ile bir MİT görevlisi, eski bir uyuşturucu kaçakçısı ve eski bir Belediye Başkanı vardı.

Minibüslerden birine bir ton C-4 patlayıcı yerleştirildi ve bu minibüs Nusaybin yakınlarından Suriye’ye kaçak olarak geçirildi. Aynı tipteki diğer minibüs ise sınır kapısından yasal yollarla Suriye’ye geçti. İki minibüs Suriye’de buluştu, yasal yollarla bu ülkeye giren araç gizlendi. Ekip, diğer minibüs ile Şam’a gitti.
4 kişilik ekip araçtaki bomba düzeneğini aktif hale getirip aracı ve uzaktan kumanda cihazını daha önceden ayarlanan Suriyeli ajana teslim etti. Ekip, gizlenen Mazda ile yine yasal yoldan ve sınır kapısından Türkiye’ye döndü.

AĞLAYANLAR OLDU
Öcalan, Şam yakınlarındaki ‘’Mahsun Korkmaz 2’’ adlı akademiye geldiğinde, uydu telefonuyla konuşuyor ve bu konuşmaları da MİT’in Ankara Yenimahalle’deki karargahından dinleniyordu. MİT Kontrterör Başkanlığı bir süre sonra Apo’nun sesi telefonda belirince, Suriye’deki ajana talimat verdi ve içi bomba dolu minibüsü hemen akademinin önüne parkedip, uzaktan kumanda ile bombayı patlatmasını istedi.

100 METRE UZAĞA PARKETTİ
Ajan, denileni yaptı ancak aracı Akademinin önüne değil 100 metre uzağa parketti. Bomba büyük bir gürültü ile patladı. Apo’nun uydu telefonundaki sesi kesildi. MİT’in Ankara merkezindeki elemanları sevinçle kucaklaştı, ağlayanlar oldu. Ancak kısa süre sonra Apo’nun sesi yeniden belirdi ve suikast girişiminin başarısız olduğu ortaya çıktı. Suriyeli ajan, akademinin önü kalabalık olduğu için minibüsü en yakın yere parketmek zorunda kaldığını MİT görevlilerine açıkladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Metrobüsteki cesedin sırrı çözüldü
Metrobüsteki cesedin sırrı çözüldü
Bitcoin ile kâr elde edebilirsiniz
Bitcoin ile kâr elde edebilirsiniz
Bahçeli duysa yüzü kızarırdı!
Bahçeli duysa yüzü kızarırdı!
Umumi tuvalette bulursun kendini!
Umumi tuvalette bulursun kendini!
Survivor'a veda eden isim belli oldu
Survivor'a veda eden isim belli oldu
Askerlik süresi kısalıyor mu?
Askerlik süresi kısalıyor mu?
Fatih Erbakan Milli Görüş'ü tarif etti
Fatih Erbakan Milli Görüş'ü tarif etti
Tran raylarında feci ölüm
Tran raylarında feci ölüm
Filipinler'de Yanardağ aniden patladı
Filipinler'de Yanardağ aniden patladı
ABD Esad'ı sorumlu tuttu
ABD Esad'ı sorumlu tuttu