BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  DÜNYA

Obama tarihi ziyareti erteledi!

Obama merakla beklenen İsrail ziyaretini erteleme kararı aldı. Nedeni ise Netanyahu'da gizli...

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama'nın ikinci döneminde ilk ziyaret edeceği ülkenin hangi olacağı uzun süre tartışılmıştı. Kulislerde, bu konuda Ankara ile Tel Aviv'in yarışa girdiği bile ileri sürülmüştü. Daha sonra Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın ikinci döneminin ilk ziyaretini İsrail'e yapacağı açıklanmıştı.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 22 Ocak'taki seçimler sonrası bir türlü yeni bir koalisyon hükümeti kuramaması Obama'nın bu ülkeye yapacağı resmi ziyareti ertelemesini gündeme getirdi.

İsrail televizyonu Channel 10, Obama'nın İsrail'e Mart ayı ortasında yapmayı planladığı ziyareti erteleyebileceğini duyurdu. Haberde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 16 Mart'a kadar yeni bir hükümet kurmak için çaba harcadığı ancak şu anda devam eden koalisyon görüşmelerinin bunun zor olduğunu gösterdiği belirtildi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Mart ayı ortasında planladığı ziyareti 21 Mart tarihine ya da Yahudilerin 'Hamursuz Bayramı" sonrasına erteleyebileceği ileri sürüldü. Yahudilerin 14 Nisan'da başlayan "Hamursuz Bayramı" bir hafta sürüyor.

İKİ HAFTA DAHA İSTEYECEK
İsrail'de 22 Ocak'taki seçimler sonrasında diğer partilerle koalisyon görüşmeleri yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yeni hükümeti kurmak için başarı başarı sağlayamadı. İsrailli yetkililer, Netanyahu'nun "hükümet krizi"ni aşmak için ara seçimlere gidebileceğini belirtiyor.

Netanyahu'nun yarın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le görüşerek, koalisyon hükümeti kurmak için 2 hafta ek süre daha isteyeceği de iddia edildi.