BIST 9.816
DOLAR 32,59
EURO 34,74
ALTIN 2.470,56
HABER /  GÜNCEL

O görüntü Bakan Günay'ı çıldırttı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Konya’ya giderek, Garanti Bankası ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle çocuklar için gerçekleştirilen ’Garanti Mini Bank 9’uncu Çocuk Filmleri Festivali’nin açılışı törenine katıldı.

Abone ol

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mevlana Müzesi ziyareti sırasında yeni restore edilen Derviş Hücreleri adı verilen odaları gezdiği sırada ’LED’ ekran monitöre simülasyon amaçlı yansıtılan dervişin gözleriyle önünden geçen kişiyi takip etmesine tepki gösterdi.

Bakan Günay, yanındaki yetkililere, ”Ben burdan çıkana kadar kaldırın” talimatını verdi.

Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış öncesi, festivale gelen çocuklar palyaçolar ve çizgi film karakterlerinin eşliğinde oynayarak eğlendi. Çocukların arasına giren Bakan Günay hatıra fotoğrafı çektirdi. Oyuncu Sinem Kobal’ın sunuculuğunu yaptığı programda kısa bir konuşma yapan Bakan Günay, çocukların sanatla buluşturulmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

BAKAN GÜNAY’DAN, ’BEN BURADAN ÇIKANA KADAR KALDIRIN’ TALİMATI

Mevlana Kültür Merkezi’ndeki, bakanlığına bağlı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun ses kayıt stüdyosunda inceleme yapan Bakan Günay, daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti. Bakan Günay, ziyaret sırasında yeni restore edilen Derviş Hücreleri adı verilen odaları gezdiği sırada ’LED’ ekran monitöre simülasyon amaçlı yansıtılan bir dervişin gözleriyle, ekranın önünden geçerken kendisini takip ettiğini fark etti. Bunun üzerine Bakan Günay, ’Bu ne?’ diye sordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü de, "ziyaretçileri kafasını öne eğerek selamlıyor. Ama programı tamamlanmadığı için sadece göz takibi yapıyor” diye cevap vermesi üzerine tepki gösteren Bakan Günay, "Çalışmayan şeyi niye bana gösteriyorsunuz. Ben müzeden çıkana kadar kaldırın” talimatını verdi.

MONİTÖRU KALDIRMAK İSTEDİ

Bakan Günay, diğer derviş hücrelerini gezerken, müze görevlileri önce monitöru kaldırmak istedi. Fakat duvara montajlı olduğu için çıkartamayınca, çareyi ekranı kapatmakta buldu. Bakan Günay, müze ziyaretinin ardından Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde bulunan Kubadabat Sarayı ve Mevlana Müzesi’ndeki restorasyon çalışmalarına sponsor olan Akkanat Holding’in sahibi Ali Akkanat ile protokol imzaladı. Bakan Günay, Anadolu’da Roma, Lidya, Urartı, Hitit eserlerini ayırım gözetmeksizin korumaya çalıştıklarını ama Selçuklu ve Osmanlı’ya ait eserlere daha önem verdiklerini kaydetti. Bakan Ertuğrul Günay daha sonra Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Park’ta yaptırılan İl Halk Kütüphanesi’nde incelemede bulundu.