BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  GÜNCEL

12 Eylül davasında ara karar bekleniyor

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın 'anayasal düzeni zorla değiştirmek' suçundan müebbet hapis istemiyle yargılandığı davanın 3'üncü duruşması bugün yapılacak.

Abone ol

12 Eylül 1980 askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davada bugün ara kararın açıklanması bekleniyor.

İlk duruşması Çarşamba günü yapılan davada anayasal düzeni değiştirmek suçundan yargılanan sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Ankara'da yapılan dünkü duruşmaya, iddianamede adı geçen "mağdur ve müştekiler", katılma talebinde bulunanlar, avukatlar ve izleyiciler ile basın mensupları alındı.

94 yaşındaki Evren ve 86 yaşındaki Şahinkaya dünkü duruşmaya da gelmedi.

Mahkeme, bu duruşmada, müdahillik talebinde bulunanların beyanlarını almaya devam etti.

Mahkeme, Adli Tıp Kurumu'na sanıkların duruşmada bulunmalarının ve beklemelerinin sağlık durumları açısından bir engel teşkil edip etmediğini sormuştu.

Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek rapor, sanıkların duruşmaya katılıp katılamayacaklarını belirleyecek.

Mahkeme Çarşamba günü esasa girmeden sanık ve müdahil avukatların taleplerini kayda geçirmek suretiyle duruşmaya başladı ancak sanıklar gelmediği için iddianamenin okunmasına geçilmedi.

Darbe sonrasında 50 kişi idam edilmiş, binlerce kişi işkence görmüş ve 600 binden fazla insan gözaltına alınmıştı.