BIST 10.471
DOLAR 32,74
EURO 35,14
ALTIN 2.439,36
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan İran'a sert çıktı

Başbakan Erdoğan, nükleer müzakereler için İstanbul'u değil Şam veya Bağdat'ı düşündüklerini açıklayan İran yönetimine sert bir mesaj gönderdi.

Abone ol

Başbakan Tayyip Erdoğan'dan İran'ın nükleer müzakereler için İstanbul'u istemediklerine yönelik açıklamasına sert yanıt geldi.

Düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriye ve İran meselelerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, müzakerelerin Şam veya Bağdat'ta yapılması teklifini 'İpe un sermek' olarak niteledi.

Erdoğan, İran'dan gelen bu açıklamaların diplomasinin dili olmadığını dile getirdi ve şöyle konuştu:

"Bu toplantıların İstanbul'da yapılması bize prestij kazandırmaz. Burada kazanan İran olur. Dürüst olmak lazım. Dürüst olunmadığı için itibar kaybediyorlar. Bu diplomasinin dili değildir, başka bir şeyin dilidir. O da bana yakışmaz.

'ŞAM ALDATIYOR'

Erdoğan, Şam yönetiminin Annan planına uyacağını söylemesine rağmen operasyonlara devam etmesini "Bunlar aldatma manevralarıdır" şeklinde değerlendirdi.

Erdoğan şöyle devam etti:

"(Askeri çektim, tankları çektim) gibi beyanatlar, bunlar artık bizim Beşşar'ın bugüne kadar alıştığımız özellikleridir. Çünkü bugüne kadar doğru konuşmadı, dürüst davranmadı. Bundan sonra da doğru dürüst davranacağını ancak 10 Nisan'a kadar ortaya koyacağı tavır ile göreceğiz. 10 Nisan biliyorsunuz Sayın Annan'ın da belirlemiş olduğu nihai tarih'' dedi.

'TÜRKİYE'DEN ASKER TALEBİ YOK'

Erdoğan, bir gazetecinin Annan'ın gözlemci birlik kapsamında Türkiye'den asker talebi olup olmadığıyla ilgili sorusu üzerine "Bize böyle bir talep gelmedi" dedi.