BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

O canlı bomba hakkında şok detay! Demirtaş'ı dinleyip...

Ankara’daki kanlı saldırıyı gerçekleştiren canlı bombalardan biri olan Seher Çağla Demir’in 2013’te BDP kongresine katıldığı, Demirtaş'ı dinlediği sonra da Kandil’e gittiği öğrenildi.

Abone ol

ANKARA Kızılay Meydanı'ndaki otobüs duraklarını hedef alan PKK’nın canlı bombası Seher Çağla Demir HDP Gençlik Meclisi üyesi çıktı.

Canlı bombanın geçmişini araştıran istihbarat birimleri Demir'in o dönem adı BDP olan HDP'nin 30 Kasım 2013 tarihinde Diyarbakır'da düzenlenen 1. Gençlik Meclisi Kongresi'ne katıldığını belirledi.

Akşam'ın haberine göre, Selahattin Demirtaş’ın konuşmacı olarak katıldığı meclis toplantısına Balıkesir’den bir grup öğrenciyle birlikte katılan Seher Demir o tarihten sonra terör örgütü üyesi olmuş. Bu tarihten sonra ortadan kaybolan Demir istihbarat birimlerinin tespitine göre kısa süre sonra buradan terör örgütünün dağ kadrosuna katılmış.

BABA BEN PKK’YA KATILDIM

Teröristin babası C. Demir, Ankara Emniyeti’nde verdiği ifadede, "Kızımla 2013'ten beri hiç görüşmedim. Seher üniversiteye giden tek çocuğum" demişti. İstihbarat kaynaklarına göre Demir terör örgütü PKK kampında eğitim alırken babasını arayarak ‘ben PKK’ya katıldım’ dediği öğrenildi. PKK bombacısı Seher’in ailesinin kayıp başvurusunda bulunduktan sonra okuduğu Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmesi İkinci Öğretim Bölümü'ndeki kaydını yenilediği öğrenildi.

 
ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNDU

Diyarbakır başta olmak üzere bölgeden binlerce gencin katıldığı kongreye dönemin BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, BDP yöneticileri katılmıştı. Açılışın ardından Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan’ın mektubunu okumuştu.YPG EĞİTİMİ ALMIŞ

İçişleri Bakanlığı da saldırganın kimliğine ilişkin açıklama yaptı. Seher Çağla Demir’in Suriye’de YPG tarafından eğitildiği belirtildi. Bombacının Kobani'de eğitim aldığını akşam  dünkü baskısında yazmıştı.i.