BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

ALES başvuru işlemi ve ücreti ÖSYM 2016 yeni tarihi

ALES başvuruları ne zaman başlıyor? ALES başvuru tarihi neden ertelendi? 2016 ÖSYM ALES başvuru işlemleri nasıl yapılır? ALES ücreti ne kadar? ALES başvuru tarihi ve başvuru işlemleri ile ilgili bilmeniz gerekenler internethaber.com'da.

Abone ol

ALES başvuru tarihi ertelendi. ÖSYM 2016 takvimine göre ALES başvuruları 15 Mart'ta başlayacaktı. Yeni tarihe göre ALES başvuruları 17 Mart Perşembe günü başlayacak. Peki ALES 2016 ÖSYM başvuru işlemi nasıl yapılır? ALES ücreti ne kadar? ALES ile ilgili haberler internethaber.com'da.

ALES BAŞVURU TARİHİ - ÖSYM 2016

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar dönemi sınavı başvuruları başlıyor. ÖSYM'nin 2016 sınav takvimine göre, belirlenen 2016 ALES başvuruları, 17 Mart 2016 Perşembe tarihinde başlayacak, 30 Mart 2016 Çarşamba tarihinde sona erecek. ALES’e girecek adayla için sınav tarihi, 8 Mayıs 2016 olacak. ALES sonuçlarının açıklanmasından sonra sonuçlar üç yıl süre ile geçerli olacak.

ALES BAŞVURUSU ŞARTLARI - BAŞVURU NASIL YAPILIR?

ALES Başvuruları, 17-30 Mart tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi web adresinden yayımlanacak olan 2016 ALES İlkbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu ile yapılacak. ÖSYM Aday İşlemleri sisteminde geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) gerçekleştirebilecek. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise başvurularını, başvuru merkezlerinden tamamlayacak. Eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar ise başvurularını, sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’nden yapabilecek. 

ALES 2016 SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

ALES sınavına girecek olan adayların, 70,00 TL olan sınav ücretlerini, başvuru kılavuzun son sayfasında bulunan bankalardan birine ya da ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırılacak. Ayrıca ALES ödemeleri, PTT şubeleri, internet bankacılığı, banka şubeleri aracılığıyla da ödenebilecek. Adaylar, ALES sınav ücretini,  Akbank, Denizbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirebilecek. Sınav ücreti ödeme işlemleri 17-30 Mart tarihleri arasında saat 23:59'a kadar devam edecek. 

ALES SINAVI HANGİ DURUMLARDA GEÇERLİ?

Yükseköğretim kurumlarında hizmet veren araştırma görevlisi, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı, okutman, öğretim görevlisi ve uzman kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolarına girebilmek ve Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin ALES’ten geçerli puanı alması gerekiyor. Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuarlara yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlilik öğrencilerinin ALES’e girme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuarlardaki doktora programlarına başvuracak kişiler üniversite ya da yüksek teknoloji enstitüsü senatoları tarafından ALES sınavına girmesi ve geçmesi bekleniyor.