BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  POLİTİKA

Numan Kurtulmuş'tan AYM kararına ilk yorum

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, CHP'nin ittifak yasasındaki seçim güvenliğine ilişkin maddelerle ilgili iptal talebini AYM'nin reddetmesi kararını değerlendirdi.

Abone ol

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş CNN TÜRK canlı yayınında konuştu. Bakan Kurtulmuş ABD ile yaşanan F-35 krizini değerlendirdi.

CHP'nin ittifak yasasındaki seçim güvenliğine ilişkin maddelerle ilgili iptal talebini AYM'nin reddetmesiyle ilgili olarak konuşan Kurtulmuş, "CHP rahatsız olduğunu durumu AYM'ye götürdü ve red cevabını aldı. Beklediğim bir karardı." dedi. Numan Kurtulmuş'un konuşmasından satış başları şöyle: 

Menbiç meselesi
"Terör örgütlerinin bölgeden temizlenmeli. Suriye'de yerel halk kimse yönetim onda olmalı. Membiç'te bunun yapılması konusunda umutlu bir noktadayız. Böylece Türkiye açısından çok önemli bir tehdit ortadan kalkmış olur. Terör örgütünün iyisi kötüsü olmaz. Bizim ABD ile uzun süredir aramızdaki sorunun esas nedeni budur. Siz bir taraftan DEAŞ ile mücadeleden bahsedeceksiniz diğer taraftan bölgeye en az DEAŞ kadar zarar veren bir örgüte yardım edeceksiniz. Bu olmaz. Diyelim Rakka'da bu kadar terörist vardı ne oldu bu silahlı gruplar? Çok çok az bir bölgede DEAŞ kaldı. Bu DEAŞ'lılar muhtemelen başka bir bölgeye gittiler ve onlara bela olmak için bekliyorlar." 

F35 krizi hakkında
"Kendi içinde olduğumuz ortağı olduğumuz bir projede olmamamız Türkiye'yi son derece rencide eden bir durumdur. Türkiye ile ABD tarafındaki ilişki bu kadar gergin devam etmeyecekse bu sorunun da çözülmesi gerekir." 

CHP'nin seçimi iptal başvurusu
"AYM hakkında söyleyecek bir sözümüz yok. Sandıklarda oy vermeye başlandığında bazı yerlerde özellikle terör gruplarının baskı uyguladığı bilinen bir durumdur. Bazı sandıkların birleştirilerek seçim güvenliği için adım atıldı. Oy vermek sadece bir sandığı ortaya koydum isteyen gelsin demek değildir. Herkesin korkusuz bir şekilde sandığa gelerek oy kullanması gerekir. Açık oy gizli tasnif dönemlerini yaşadı Türkiye. Tasnifler kapalı yapıldı. AYM'den iptal kararı beklemiyorum. "

İnce'nin Gülen iddiası
"Mümkün olduğu kadar objektif olarak değerlendirmek istiyorum. Madem elinde bu kadar kesin delil var. Kanıtla da daha fazla oy alsana seçimden önce. Eğer seçimden sonra diyorsan dayanaksız bir iddia olduğunun kanıtıdır. "

Seçim çalışmaları  hakkında
"Keyifli bir kampanya süreci devam ediyor. Türkiye çok önemli seçimler geçirdi ama zannediyorum çok partili siyasi hayatımızın en önemli seçimi bu. Bazı partiler diyorlar ki bize oy verirseniz parlamenter rejime devam edeceğiz. Oyunun konusu bu değil. Biz cumhurbaşkanı kim olacak seçimini yapıyoruz. Sistem 2 günde yerli yerine oturacak değil ama en az onun kadar önemli olacak olan siyasi teammüllerin değişmesi açısından önemli bir seçim. Yeni teammüllerin usulüne uygun bir şekilde sürmesini sağlamak. Tüm demokrat ülkeler bakımından yeni sistem çok önemli olacak. Geçmiş dönemlerde 68 yılda hükümetlerin ortalama ömrü 19 aydı 80 öncesinde. Bütün bu yanlışlıkların Türkiye'ye faturasını ödemiş bir Türkiye var. Bütün yasama yetkisi TBMM'de olacak."

Dolar ve euroda yükseliş
"Dövizdeki dalgalanmalar Türkiye'deki ekonomik durumdan dolayı işsizlik, dış borç gibi nedenlerden dolayı olsaydı ben de 'eyvah' derdim. Dövizdeki dalgalanma manipülasyonlardan etkilendi. FED'in para politikalarını sıkılaştırma açıklamasının ardından Gezi Parkı olayları başladı arkasından 17-25 Aralıok döneminden sonra aynı senaryo tekrarlanıyor. Seçim öncesinde hükümeti zayıflatmak için böyle bir durum yapıldı. Bu bir kur dalgalanması ya da krizi değildir. Maalesef manipülatif etkilerle hükümeti yıpratmaya çalışan hamlelerdir. Hükümet gerekli tedbirleri aldı. Türkiye ekonomisinde bir faz değişikliğine gitti. Üreten değil dışarıdan satın alan bir Türkiye isteyen çevreler kur krizi üzerinden özel sektörün yatırım imkanlarını kısıtlamaya çalışıyorlar."

AYM'nin iptal kararına ilk yorum
"Şunun altını çizerek söylüyorum Türkiye'de demokratik mekanizmaların ne kadar iyi olduğunu gösteren bir durumdur. CHP rahatsız olduğunu durumu AYM'ye götürdü ve red cevabını aldı. Beklediğim bir karardı."

ÖNCEKİ HABERLER
10 Haziran ne var 10 Haziran kandil mi-önemi
AYM'den kritik karar çıktı! Seçim iptal edildi mi?
Bavulda bulunan cesedin kimliği tespit edildi
e-okul takdir teşekkür hesaplama ve karne notu sorgulama ekranı 2018
'Boşanmak istiyorum' dedi sonrası tüyler ürpertti
Takdir teşekkür alma puanı kaç oldu 2018 MEB yönetmeliği sayfası
Perinçek çok iddialı! Muharrem İnce'ye oy verir mi?..
Vaat de vaat! ölçü yok izan yok... Millet yemez bunu...
CHP heyeti Yunanistan'a alınmadı büyük şok
ALES sonuçları 2018 ALES sonuç görüntüleme sayfası
Yorumlar 1 yorum