BIST 1.483
DOLAR 7,17
EURO 8,72
ALTIN 414,49
HABER /  GÜNCEL

AYM'den kritik karar çıktı! Seçim iptal edildi mi?

ANAYASA Mahkemesi, CHP'nin ittifak yasasındaki seçim güvenliğine ilişkin maddelerle ilgili iptal talebini oy çokluğuyla reddetti... Böylece 24 Haziran seçimlerinin iptal edileceği iddiaları boşa çıktı...

Abone ol

ANAYASA Mahkemesi (AYM), CHP'nin ittifak yasasındaki seçim güvenliğine ilişkin maddelerle ilgili iptal talebini bugün esastan görüştü ve reddetti. AYM'nin yasayı iptal etmesi durumunda 24 Haziran seçimlerinin de iptal edileceği iddiaları gündeme gelmişti. Mahkemenin bu kararıyla birlikte seçimlerin iptal edileceği iddiaları da boşa çıkmış oldu. 

HÜKÜMETTEN İLK YORUM... Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, katıldığı televizyon programında CHP'nin iptal istemi kararıyla ilgili "Anayasa Mahkemesi doğru kararı aldı" dedi. Türkiye'de demokratik mekanizmaların ne kadar iyi bir şekilde işlediğini gösteren bir örnekle karşı karşıya olduklarını belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti: "Yasama faaliyetinde Parlamento yasa çıkardı, ana muhalefet partisi elindeki imkanı kullanarak yüksek yargıya götürdü, Anayasa Mahkemesi inceledi ve ret cevabı verdi. Kabul cevabı da verebilirdi o zaman başka bir şey olacaktı ama sonuçta Türkiye çok şükür bütün bu demokratik mekanizmalarına sahip olan bir ülke. Birçok dünyadaki ülkeyle kıyaslanmayacak şekilde seçim süreçlerini şeffaf yürütebilen bir ülke. Dolayısıyla seçim takvimi kendi yolunda yürüyor. Anayasa Mahkemesi de normal, beklenen, doğru bir karar almıştır."

CHP İPTALİNİ İSTEMİŞTİ... Anayasa Mahkemesi, CHP'nin seçim güvenliği bugünkü toplantısında itirazını esastan görüşerek karara bağladı. CHP, seçim ittifakına da imkan veren yasadaki, aynı binada oturan seçmenlerin farklı sandık bölgelerine kaydedilmeleri, sandıkların taşınması, seçim bölgelerinin birleştirilmesi, mühürsüz pusula ve zarfların geçerli sayılması, iki pusulanın aynı zarfa koyulması, sandık kurulu başkanının belirlenmesi maddelerinin iptalini istemişti. Yüksek mahkeme bu isteği reddetti.

CHP: SEÇİM ERTELENEBİLİR... CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Biz seçimi iptal edin demiyoruz. Yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz, seçim ertelenebilir arkadaşlar, seçimi iptal etmek yok saymak başka bir şeydir. Seçimin iptalini asla ve asla istemiyoruz" dedi.

Seçimler iptal mi olacak yarın neden çok kritik gün?

 ŞENTOP: SEÇİMİ ETKİLEMEZ... Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop da Anayasa Mahkemesi, kısmı iptal kararı verse bile bunun 24 Haziran seçimini etkilemeyeceğini söyledi. Şentop, "Varsayalım olumsuz bir yaklaşım ortaya koydu iptal verdi bunu YSK bugüne kadar ki teamüllerle uygulayacaktır. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi ne yönde karar verirse versin Bu seçimin yapılmaması sonucunu doyurmaz bunda kimsenin bir şüphesi olmasın" dedi.

YETKİ KANUNU İÇİN DE İLK İNCELEME... CHP, cumhurbaşkanlığı uyum yasalarının kanun hükmünde kararname ile hayata geçirilmesine imkan veren "yetki kanunu"nun bazı maddelerinin de iptalini istemişti. Anayasa mahkemesi bu başvuruyla ilgili ilk incelemesini de yapacak.

ÖNCEKİ HABERLER
İnsan olan bunu yapmaz! Boğazını, burnunu, dudağını, kulağını...
Bavulda bulunan cesedin kimliği tespit edildi
Bu da Demirtaş'ın seçim anketi! Yüzde 50'yi geçen var mı?
'Boşanmak istiyorum' dedi sonrası tüyler ürpertti
Perinçek çok iddialı! Muharrem İnce'ye oy verir mi?..
Vaat de vaat! ölçü yok izan yok... Millet yemez bunu...
CHP heyeti Yunanistan'a alınmadı büyük şok
ALES sonuçları 2018 ALES sonuç görüntüleme sayfası
Son seçim anket sonuçlarına MHP'den sert tepki
Bavuldaki cesedin kimliği belli oldu! Bakın kim çıktı
Yorumlar 20 yorum