BIST 11.139
DOLAR 33,11
EURO 36,08
ALTIN 2.581,64
HABER /  SEÇİM

Nerede oy kullanacağım 1 Kasım oy verme yeri öğrenme

1 Kasım erken seçimlerinde nerede oy kullanacağım sorusunun yanıtını bulmak isteyen seçmenler için oy verme yeri öğrenme detaylarını derledik.

Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu-YSK oy kullanma yeri öğrenme linkini erişime açtı. 

Nerede oy kullanacağım? Oy kullanma yeri öğrenme nasıl yapılır? sorularının yanıtını arayan seçmenler için tüm detaylar haberimizde. 

1 Kasım erken seçimlerinde oy kullanacağı yeri öğrenmek isteyen seçmenler YSK'nın ysk.gov.tr internet adresindeki NEREDE OY KULLANACAĞIM sayfasından sorgulama yapabilirler. 

Nerede oy kullanacağım sayfasından seçmenler kimlik bilgilerini sisteme girerek oy kullanma yerlerini öğrenebilecekler. 

YSK nerede oy kullanacağım 1 kasım oy kullanma yeri öğrenme

1 KASIM OY VERME DÜZENİ

Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiçbir kimse müdahale, telkin veya tavsiyede bulunamaz. Hiçbir seçmen oyunu kullandıktan sonra sandık başında kalamaz (298/88).

Oyunu kullandıktan sonra sandık başından ayrılmayan seçmene başkan uzaklaşmasını hatırlatır. Seçmen yine orada kalırsa, başkan onu kolluk aracılığı ile uzaklaştırır.

1 KASIM OY VERME SAATLERİ

1 Kasım 2015 Pazar günü, oy verme için saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zaman oy verme süresidir.

Ancak Yüksek Seçim Kurulunun 31/08/2015 gün ve 2015/1572 sayılı kararı uyarınca; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında da oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanır.

Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verir. Yüksek Seçim Kurulunun belirlediği bitiş saatinden sonra gelen seçmen oy kullanamaz.