BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  POLİTİKA

Bakan Zeybekçi sert çıktı: Yeri göğü başlarına yıkıyoruz!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Zeybekçi PKK'ya ve HDP'ye sert tepki gösterdi.

Abone ol

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Suruç ve Diyarbarkır ve Ankara’daki bombayı koyanların aynı eller olduğunu belirterek, ’Kimse bana hikaye anlatmasın. Hiç kimse bana demesin o trafoda şöyle oldu da böyle oldu da falanca koydu da bilmem ne bu millet yemiyor artık onları’ dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber’in organizasyonuyla Manisa Anemon Otel’de Tarım ve Hayvancılık İstişare Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Murat Baybatur, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri, partililer ve çok sayıda davetli katıldı.

ONLARCA PROJE YAPILDI

Toplantıyı organize eden AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, AK Parti hükümetinin Manisa ve Türkiye genelindeki tarım ve hayvancılık sektöründe hayata geçirdiği projelerden söz etti. Berber, “AK Parti iktidarı döneminde tarım ve hayvancılık alanında onlarca proje yapıldı. Yeni dönemde bunları daha ileriye taşıyacağız. Aslında olmamız gereken yerden çok daha gerideyiz. Çünkü kapasitemiz ve altyapımız hazır. Manisa tarım şehridir.

DÜNYANIN HER YERİNE İHRACAT YAPIYORUZ

Dağlarından yağ, ovalarından bal akar. Bizim şuanda 600 rakımlı Gördes ilçemizde zeytin yetişiyor. Sadece Sultaniye üzümlerimiz ile değil, yayla üzümlerimizle de marka olmaya çalışıyoruz. Bugün damlama sulama sistemine geçmeyen üzüm bağımız yok. Şuan Sarıgöl’de 30 bin ton örtünün altında üzümümüz var. Kilosu 2 TL’den satılıyor. Ayıca kiraz üretiminin de söz sahibi olan bir il konumuna geldik. Kuzey yarım kürede ilk kiraz hasadı Manisa’nın Sancıklı Bozköy Mahallesi’nde yapılıyor. Dünyanın her yerine ihracat yapıyoruz.

“YAŞ ÜZÜME DESTEK BU YIL 150 LİRA”

Sözlerine bu yıl yaş üzüm ihracatına bu yıl 150 liralık destek vereceklerini söyleyerek başlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Yaş üzüm ihracatına verdiğimiz destek inşallah bu sene 150 lira. Şu anda geçici seçim hükümeti olmamız hasediyle bütçe yapamıyoruz. Sadece standart matematiksel önümüzdeki dönemle ilgili geçen senenin bütçesinin oransal bir kısmını alıyoruz. Onunla ilgili bütçe yapıyoruz. Onun için 150 liralık bir üzüme ihracat desteği verdik." dedi.

“1 KASIM GÜNÜ TÜRKİYE’DE İKTİDAR DEĞİŞMEYECEK”

Önümüzdeki genel seçimler ilgili konuşan Bakan Zeybekci, “1 Kasım günü Türkiye’de iktidar değişmeyecek bundan emin olun. 1 Kasım günü Türkiye’de tek partili istikrar hükümeti devam edecek. Ama ben Manisalılara sormak istiyorum. Değerli hemşerilerime sormak istiyorum. Verdiğiniz oylarla ki bütün siyasi partileri saydım. Yeter ki legal sınırlar içinde kalsın. Tek bayrak, tek devlet, tek vatan, tek millette uzlaşalım. Onların başımızın üzerinde yerleri vardır."

EKONOMİ PROGRAMLARINI ELEŞTİRDİ

Son dönemde Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili olarak televizyon programlarında kötü şeyler söylendiğini belirten Bakan Zeybekci konuşmasına şöyle devam etti: “Biliyorum ki her sabah televizyonu açtığınız zaman televizyonlardaki adı ekonomi programlarını izliyorsunuz.

SÖYLEDİKLERİ TEK CÜMLE YOK

Ama sadece ve sadece finans yorumcuları. Bunun altını çizerek söylüyorum; hiç birinin ekonomiyle ilgili söylediği bir tek cümle yoktur. Söyledikleri söz finans piyasalarıyla ilgili, yani Amerikan Merkez Bankası faizi ne yapacak? ve Türkiye’de ne olacak bu kurun hali?

TÜRKİYE'NİN SAĞLADIĞI BAŞARILAR

Türkiye’nin cari açıkla sağladığı başarılar, Türkiye’nin bütçe açığıyla sağladığı başarılar, Türkiye’nin büyümede sağladığı başarılar, Türkiye’nin kamu borçlanma yapısındaki sağlamlığı, Türkiye’deki bankalarının Avrupa Birliği içindeki, dünyadaki standartlara göre değerleri, Türkiye’nin dış ticaret açığında tarihi zirvelere doğru geldiği hiç gündeme gelmiyor.

BİRİLERİNİN AĞIZLARININ SUYU AKIYOR

Türkiye’nin toplam borcu, Türkiye’nin toplam borcu içindeki kısa dönem yapısal vadeli borçları, bunların Merkez Bankası rezervleriyle karşılaştırmaları hiç biri Türkiye’nin döviz hesaplarıyla ilgili hiç bir şey söylemezler. Onun için bu gün sizlerle onlara bir bakalım da onlar orada öyle sallarlarken konuşurlarken kendi niyetlerini mazeret beyan ederken nelere birilerinin ağızlarının suyu akıyor, niyetlerine şöyle bakalım beraber.”

3. HAVALİMANIN ÖNEMİNİ VE KAPASİTESİNİ ANLATTI

İstanbul’a yapılacak olan 3. Havalimanı hakkında katılımcılara bilgi veren Bakan Zeybekci, “Dünyanın en büyük havaalanı ne demek size rakamlarla ilgili bir kaç bilgi vereyim. 160 milyon yolcu. 160 milyon yolcu ne demek. Türkiye nüfusunun iki defa havaalanından geçmesi demek.

TÜRKİYE'Yİ KARIŞTIRMAYA DEVAM EDİYORLAR

Birilerinin maşalarıyla Türkiye’yi karıştırmaya devam ettiğini aktaran Bakan Zeybekci, konuşmasına şöyle devam etti: “İnşallah onlar da hadlerini bilecekler ve bakın size şunu söyleyeyim. Türkiye Cumhuriyeti’nin müsamasını anlayışını, gücünden kaynaklanan o hoş görüsünü benim oradaki Kürt kardeşimi birbirimize bağlayan o bağı korumak ve kurtarmak için de yaptığı çabaları acizlik zannettiler. Şöyle düşünün 8 Haziran’da o sırtını bölücü örgüte dayadım diye övünen o parti 80 milletvekiliyle meclise girmedi mi?

“YERİ GÖĞÜ BAŞLARINA YIKIYORUZ ŞİMDİ”

Eğer amacı demokrasiyle, eğer amacı parlamentoda siyaset yapmaksa çatır çatır muhalefetini yapamaz mı ama gelen emir öyle değildi. Dediler ki tam zamanıdır. AK Parti iktidardan düştü. Şu anda hükümet kurulamadı. Biz alttan Irak’tan Suriye’den sardık sen de içerinde silaha sarıl tam zamanı dediler. Öyle yaptılar. Yeri göğü başlarına yıkıyoruz şimdi. Şehirlerde çıktıkları o deliklerde işini görüyor bizim polisimiz, askerimiz.

2 BİNİN ÜZERİNDE TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

2 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. Hiç merak etmeyin nasıl ki doktor ameliyatı yarıda bırakmazsa, o vücuttaki o habisi alıp atana kadar işine devam ederse, bu operasyonlar bu iş bitene kadar devam edecek bu sefer. Hiç kimse merak etmesin.

“İSTEDİĞİ TEK BİR ŞEY VARDI, HALK AYAKLANSIN”

Ankara’daki bombalı terör saldırısına da değinen Zeybekci, “Patlamadan sonra arkada can çekişen insanlar varken, ambulanslar, sesler birbirine karışmışken bir sendikanın genel başkanı çıktı basının huzurunda bas bas bağırıyordu. ‘Ben gördüm bombayı polis attı’ diye. ‘Polis bombaladı’ diye bağırıyordu. DİSK’in Genel Başkanı adını da söyleyim. İstediği tek bir şey vardı, halk ayaklansın.

TEK İLAÇ BİRLİK VE KARDEŞLİKTİR

Halk galeyana gelsin. Halk yine o Gezi’de denedikleri gibi polise ve jandarmaya saldırsın. Ben bu milletin önünde saygı ve minnetle eğilerek, şükranla selamlıyorum. İtibar etmediler. Onların o yalanlarına uymadılar. Bu melun teröre karşı, bu hain saldırılara karşı Türkiye’nin tek bir ilacı vardır. Bu hastalığın kökünü kurutacak tek bir ilaç vardır, o da birlik, beraberlik ve kardeşliğimiz” dedi.