HABER /  HDP

Müslüm Doğan kimdir HDP bakanlık teklifi

Bakanlık için HDP'ye teklif götürülen isimlerden biri de Müslüm Doğan. Peki Müslüm Doğan kimdir, bakanlık teklifi için ne dedi?

Geçici seçim hükümeti için düğmeye basıldı. HDP'ye bakanlık teklifi götürülen isimlerden biri de Müslüm Doğan. Peki Müslüm Doğan kimdir, kabinede bakanlık teklifi için ne diyecek?

HDP BAKANLIK TEKLİF EDİLEN İSİMLER

Müslüm DOĞAN

Ali Haydar KONCA

Levent TÜZEL

BAKANLIK TEKLİFİNE NE CEVAP VERDİ?

HDP'li Müslüm Doğan, CNN Televizyonu'ndaki programa telefonla bağlanarak şunları söyledi: "

Partimizin vereceği karar bizim için esastır. Kısa süreli bir seçim kabinesinde yer almak partimizin alacağı bir karardır. Hayırlı olsun diyorum ben.

Beklenmedik bir tercih. Esas mesele şu. Ülkemiz kötü bir süreçten geçiyor. Bu kanın durdurulması lazım. Acil bir barışın tesis edilmesi lazım. Bu anlamda partimizin görev alması anayasal bir gerek ve ihtiyaç olarak değerlendiriyorum."

CHP ve MHP seçim hükümetinde yer almayacaklarını açıklamışlardı, HDP ise hükümete katılacaklarını bildirmişti.

MÜSLÜM DOĞAN KİMDİR?

Sivas Divriği doğumlu. Evli ve bir çocuk babasıdır. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Şehir Plancılığı Bölümünde yüksek lisans yaptı. Uzun yıllar SGK'da şube müdürlüğü ve daire başkan vekilliği yaptıktan sonra 2012 de emekli oldu.

1440590518238.jpg

HDP'nin kuruluşunda yer aldı ve ilk dönem MYK üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası GYK üyeliği, Divriği Derneği Başkanlığı ve Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı yaptı. Alevilik konusunda ve mesleki nitelikte çok sayıda yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

2015 Genel Seçimleri HDP 25. Dönem milletvekilidir.

BAKANLIK TEKLİF EDİLEN İSİMLER
İnternethaber.com Ankara muhabiri Nesrin Yılmaz , Ahmet Davutoğlu 'nun CHP , MHP ve HDP'den kimlere bakanlık teklif mektubu gönderdiğini öğrendi. İşte geçici hükümette bakanlık teklifi yapılan isimler;

CHP BAKANLIK TEKLİF EDİLEN İSİMLER

Erdoğan TOPRAK
Ayşe Gülsün BİLGEHAN
Tekin BİNGÖL
Deniz BAYKAL
İlhan KESİCİ

MHP BAKANLIK TEKLİF EDİLEN İSİMLER

Ahmet Kenan TANRIKULU
Meral AKŞENER
Tuğrul TÜRKEŞ


HANGİ PARTİYE KAÇ BAKANLIK DÜŞÜYOR?

Meclis Başkanı bu konudaki çalışmasını tamamladı ve rakamları açıkladı. Buna göre AKP 'ye düşen bakanlık sayısı 11 olurken , CHP 'ye 5 , MHP ve HDP 'ye ise 3'er bakanlık düşüyor.

BAKANLIK TEKLİFİ KABUL EDİLMEZSE NE OLACAK?
CHP ve MHP seçim hükümetinde yer almayacaklarını ve bakan vermeyeceklerini duyurmuşlardı. Buna rağmen Ahmet Davutoğlu 'nun her iki partideki isimlere teklif sunacağı söyleniyor. Bunun da anayasal zorunluluk olduğu belirtiliyor. HDP ise seçim hükümetinde yer alma hakkını kullanacağını ilan etmiş ancak isimleri kendilerinin belirlemek istediğini duyurmuşlardı.

Ahmet Davutoğlu belirlediği isimlere teklif mektubu gönderdikten sonra yanıtları bekleyecek. Bakanlık teklifini reddeden isimler için meclis dışından isimler atanacak. Türkiye geçici bakanlar kurulu oluşturulduktan sonra 1 Kasım 2015 tarihinde bir kez daha sandık başına gidecek.  

SEÇİM HÜKÜMETİ NEDİR NASIL KURULUR?
Seçim hükümeti 45 günlük yasal süreçte hükümet kurulamadığı ve Meclis seçim kararı aldığı taktirde oluşturuluyor. Peki ama seçim hükümeti nedir bugüne kadar Türkiye'de hiç seçim hükümeti kuruldu mu?

Seçim hükümeti meclise giren partilerin vekil sayılarına göre bakanlık dağılımı yapılarak oluşturuluyor. Bakanlık teklifini kabul etmeyenlerin yerine dışardan da bakan atanabiliyor.

Anayasa "seçim hükümeti"ni şöyle tanımlıyor:

116'ncı madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilir ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere bir Başbakan atar.

Geçici Bakanlar Kurulu'na, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasi parti gruplarından, oranlarına göre üye alınır.

Siyasi parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek Başbakan'a bildirir. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanır.

Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmi Gazete'de ilanından itibaren beş gün içinde kurulur.

Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmaz.

Geçici Bakanlar Kurulu, seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görür.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan Toprak kimdir CHP bakanlık teklifine ne dedi
Ali Haydar Konca kimdir HDP bakanlık teklifi
Bugün saat 15.35'te dilek tutmayı unutmayın!
'Zihin gözü körlüğü' nedir?
Diyarbakır’da 'yaşamı durdurma' eylemi: Her yerinde kepenkler kapalı
Makam odasında yaralı hayvanlara bakan müdür yardımcısına ceza verdiler
Yorumlar