BIST 1.529
DOLAR 7,36
EURO 8,90
ALTIN 410,70
HABER /  EKONOMİ

MÜSİAD'tan asgari ücret açıklaması: Artış memnuniyet verici

2021 asgari ücreti 500 TL zamla net 2825 lira 90 kuruş oldu. MÜSİAD'dan yapılan açıklamada "memnuniyet verici olmuştur" ifadelerine yer verildi.

Abone ol

Asgari ücrete yapılan zam yüzde 21.5 civarında. AGİ dahil 3 çocuklu çalışan 3 bin 15 lira alacak. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (MÜSİAD) yapılan açıklamada asgari ücrette, 2020 sonu için tahmin edilen yüzde 14 civarındaki enflasyon oranının üzerinde bir artış oranı belirlenmesi ve böylece çalışanların alım gücünde gözlenecek kaybın önüne geçilmiş olmasının memnuniyet verici olduğu belirtildi.

MÜSİAD'tan açıklamasında, kurulduğu günden bugüne MÜSİAD'ın, bütün çalışanların yaşamlarını insani şartlarda ve onurlu bir şekilde sürdürmesi gerektiğini savunduğu kaydedildi.

"Alım gücünde gözlenecek kaybın önüne geçilmiş olması..."

Açıklamada, "Nitekim 2020 yılında da pandeminin getirmiş olduğu bütün zorluklara karşın mevcut istihdamı korumak ve böylece milli ekonomimizin en az hasarla bu süreçten çıkması adına, bütün işverenlerimizi ellerini taşın altına koymaya davet etmiştik. Bu bağlamda 2021 için önceki yıla göre yüzde 21.6 oranında bir artışla net 2 bin 825 TL olarak belirlenen asgari ücretin, hem işverenlerimiz hem de çalışanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz. 2020 sonu için tahmin edilen yüzde 14 civarındaki enflasyon oranının üzerinde bir artış oranı belirlenmesi ve böylece çalışanlarımızın alım gücünde gözlenecek kaybın önüne geçilmiş olması, memnuniyet verici olmuştur" ifadeleri kullanıldı.

"Hükümetimizin işverene sunmuş olduğu destek 2021'de de sürmeli"

Yeni asgari ücretteki artışın işverene ilave maliyetinin bir önceki yıla göre yaklaşık 745 TL olacağı belirtilen açıklamada, "Bu minvalde, yeni asgari ücret uygulamasının herhangi bir istihdam kaybı ya da kayıt dışı ekonomide artışa neden olmaması adına, hükümetimizin geçmiş senelerde işverene sunmuş olduğu desteklerin 2021 yılında sürmesini ve böylelikle işverenin yükünün nispeten hafifletilmesini arzuluyoruz" denildi.

ÖNCEKİ HABERLER
BB Erzurumspor'da Sissoko depremi! Sözleşmesini tek taraflı feshetti
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'bu sayılarla dünya birincisiyiz' deyip paylaştı
DSÖ'den dikkat çeken salgın açıklaması: Önlem alınmazsa covid-19 ne ilk ne de son olacak
Elazığ'da depremde balkondan atlayanlar o anları anlattı: Orada çok yakın bir arkadaşım...
Piyasa Uzmanı İslam Memiş'ten altın fiyatları için bomba tahmin! Almalı mı satmalı mı?
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu AGİ ödemesi kaç para olacak.
İbrahim Karagül, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğini bıraktı
Fahrettin Koca'nın elinden ödül almıştı! Bursa'da yılın hekiminden acı haber geldi
Muharrem İnce: Ben haftalık skandallar eksik olmuyor demiştim ama 3 günde bire düşürdü arkadaşlar
Yorumlar 1 yorum