BIST 1.402
DOLAR 8,08
EURO 9,67
ALTIN 453,12
HABER /  DÜNYA

DSÖ'den dikkat çeken salgın açıklaması: Önlem alınmazsa covid-19 ne ilk ne de son olacak

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesu Uluslararası Salgın Günü münasebetiyle yayınladığı video mesajında 'iklim değişikliği' vurgusu yaptı. Covid-19'u önlemek için aktarılan paralara dikkat çeken Tedros, yaşanabilecek diğer salgınlar için önlemler alınmamasını 'tehlikeli derecede dar görüşlü' diye nitelendirdi. Tedros, yaşananlardan ders çıkarılmazsa koronavirüs pandemisinin ne ilk ne de son salgın olduğunu söyledi.

Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs krizinin son salgın olmayacağını ve insan sağlığını iyileştirme girişimlerinin iklim değişikliği ile mücadele edilmeden “başarısız” olacağını ifade etti. Ayrıca, pazar günü ilk Uluslararası Salgın Hazırlık Günü münasebetiyle yayınladığı bir video mesajında, salgınları durdurmak için nakit para akıtmak, ancak bir sonraki hazırlık için hiçbir şey yapmamak şeklindeki "tehlikeli derecede dar görüşlü" faaliyetleri kınadı. DSÖ başkanı, koronavirüs salgınından ders alma zamanının geldiğini söyledi ve "Çok uzun zamandır dünya bir panik ve ihmal döngüsü içinde işlemektedir" dedi.

Tedros Adhanom, "Bir salgına para akıtıyoruz ve bittiğinde, onu unutuyoruz ve bir sonrakini önlemek için hiçbir şey yapmıyoruz. Bu tehlikeli bir şekilde dar görüşlü ve açıkçası anlaşılması zor bir tutum." ifadelerini kullandı.

Tedros, “Küresel Hazırlık İzleme Kurulu'nun, koronavirüs salgınının patlak vermesinden birkaç ay önce yayınlanan, sağlıkla ilgili acil durumlara dünyanın hazır olup olmadığına dair Eylül 2019'daki yıllık raporunda, gezegenin salgınlar için üzücü bir şekilde hazırlıksız olduğunu söyleniyordu. Ne yazık ki bu rapor dikkate alınmadı.” diye ekledi.

Tedros, "Tarih bize bunun son salgın olmayacağını ve salgınların hayatın bir gerçeği olduğunu söylüyor. İnsan sağlığını iyileştirmeye yönelik her türlü çaba, insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiye ve dünyamızı daha az yaşanabilir kılan iklim değişikliğinin varoluşsal tehdidine değinmediği sürece başarısız olmaya mahkumdur" dedi.

Tedros ayrıca, "Geçtiğimiz 12 ayda dünyamız alt üst oldu. Salgının etkileri hastalığın çok ötesine geçerek toplumlar ve ekonomiler için geniş kapsamlı yıkıcı etkiler yarattı.” İfadelerini kullandı.

Daha önce Etiyopya’da sağlık bakanlığı yapmış olan Tedros, 2019’da yapılan uyarılar göz önüne alındığında koronavirüs krizinin “sürpriz olmaması gerektiğini” söyledi ve "hepimiz salgının bize öğrettiği dersleri öğrenmeliyiz." ifadesini ekledi.

Tedros, tüm ülkelerin her türlü acil durumu önlemek, tespit etmek ve azaltmak için hazırlık kapasitelerine yatırım yapması gerektiğini söyledi ve daha güçlü birinci basamak sağlık hizmeti sağlanması çağrısında bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Elazığ'da depremde balkondan atlayanlar o anları anlattı: Orada çok yakın bir arkadaşım...
TOGG ile ilgili flaş gelişme! Gemlik tesisinin üstyapı inşaatı için imzalar atıldı
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu AGİ ödemesi kaç para olacak.
İbrahim Karagül, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğini bıraktı
Muharrem İnce: Ben haftalık skandallar eksik olmuyor demiştim ama 3 günde bire düşürdü arkadaşlar
Edirne Belediyesi, çalışanları için asgari ücreti 3.200 TL yaptı
Çin’deki Sinovac deposu ilk kez TRT Haber tarafından görüntülendi
Fenerbahçe'ye beş isimden sevindirici haber
Antalya'da durakta gördü sahipsiz sanıp aldı! Başına gelmeyen kalmadı
'Para yok' diyen babasını önce tehdit etti sonra dövdü! Mahkeme 7 buçuk yıl ceza verdi
Yorumlar 1 yorum