HABER /  GÜNCEL

MSB duyurdu! Irak'ın Kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesinde Pençe-3 harekatı başlatıldı

Milli Savunma Bakanlığı, Irak kuzeyinde bulunan Sinat-Haftanin bölgesinde Pençe-3 Operasyon Planı çerçevesinde yeni bir harekât başlatıldığını duyurdu.

Abone ol

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Pençe-3 Operasyonu'nun dün başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Operasyon, hudut güvenliğini ileriden sağlamak, Sinat-Haftanin bölgesinde bulunan teröristleri ve kullandıkları mağara, sığınakları imha etmek maksadıyla icra edilmektedir.

Hava Kuvvetleri uçakları, Kara Havacılık unsurları, SİHA/İHA ve Fırtına obüsleri ile desteklenen operasyon planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."

"Haftanin çok hareketlenmişti"

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, CNN TÜRK canlı yayınında Pençe-3 harekatının perde arkasını anlattı. Ağar, Pençe-3 harekâtının PKK'yı kıskaca almak için atılan stratejik bir operasyon olduğu söyledi.

Ağar, operasyonu şu şekilde yorumladı: "Şırnak ve Hakkari'yi aşan tüm sınır kamplarında icra edecek. Bu anlamda yakın zamanda kendisini gösteriyordu aslında. Özellikle Pençe-2 ve Pençe-1'in ortaya koyduğu etkilerle birlikte Haftanin çok hareketlenmişti. Türkiye'nin PKK'ya karşı uygulamaya çalıştığı stratejik anlamda bir kıskaç var. Fırat Kalkanı'nda yapılanları göz önünde bulundurarak bu cümleleri kullanıyorum. Haftanin, Zap ve Hakurk, Zeytin Dalı harekat alanı PKK'nın olduğu bölgeyi çift taraftan kuşatmış oluyor."

"Yüzlerce kamp bölgesiyle birlikte binlerce mağara var"

Ağar, "Türkiye'nin uygulamış olduğu genel bir yaklaşım var. Gözüken bir şey var. Türkiye temelde şu an 350 km'lik sınırı boyunca, terörün güç ürettiği alanları tamamiyle alan hakimiyeti çerçevesinde kontrol altında bulunduracak gibi gözüküyor. Sinat ve Haftanin en başından beri, PKK'nın kullanmış olduğu en temel alanlardan bir tanesi. Bütün Şırnak'ı göğüsleyen temel kamp alanları, teröristlerin yuvalandığı yüzlerce kamp bölgesiyle birlikte binlerce mağara var."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Fındıkzade'de minibüs tramvay yoluna girdi Seferler durdu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Adana'da terör operasyonu: 5 gözaltı
Bursa'da cezaevinden çıkan eşini vurmuştu! Botanik parkta yakalandı
Amerikalı milyarder iş insanı David Koch hayatını kaybetti
Ünlü oyuncu Hazal Kaya da Emine Bulut cinayetine isyan etti: Durdurun bu cinayetleri artık!
'Hz. Süleyman’ın kızıyım' dedi kanını 'şifa' diye içirdi 13 milyon TL dolandırdı
Bugün eczaneler açık mı 24 Mayıs eczaneler bayramda çalışıyor mu?
Yorumlar