BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  EKONOMİ

Moody’s: Ekonomik toparlanma artan koronavirüs vakalarının tehdidi altında

Moody’s, küresel ekonomik toparlanmanın Avrupa ve ABD'de artan koronavirüs vakalarının tehdidi altında olduğunu belirterek, G20 ekonomilerinin bu yıl yüzde 3,8 daralacağını öngördü.

Abone ol

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, koronavirüsü ekonomi üzerinde bir tehdit olarak görüyor.

Moody's, G20 ekonomilerinin bu yıl yüzde 3,8 daralacağını, 2021'de yüzde 4,9'luk ve 2022'de yüzde 3,8'lik büyüme göstereceğini öngörüldüğünü açıkladı. Moody's'in ağustos ayındaki tahminlerinde, G20 ekonomilerinin bu yıl yüzde 4,6 küçülmesi beklenirken, 2021'de yüzde 5,3 büyüyeceği tahmin edilmişti.

Moody's'den yapılan açıklamada, ekonomik toparlanmanın küresel olarak ilerleme gösterdiği ancak kırılgan olmaya devam edeceği belirtildi.

G-20 ülkeleri üretim kayıpları yaşadı

G-20 ülkelerinin bu yıl ciddi üretim kayıpları yaşadığı anımsatılan açıklamada, ancak bazı ekonomilerdeki daralmanın diğerlerinden daha keskin olduğuna dikkat çekildi.

“Ekonomik toparlanmayı, ABD ve Avrupa'da artan koronavirüs vakaları tehdit ediyor'' 

Açıklamada, toparlanma hızının ülkeler arasında farklılık göstereceği kaydedilerek, "Yeni ortaya çıkan küresel ekonomik toparlanma, ABD ve Avrupa'da artan koronavirüs vakalarının tehdidi altında." değerlendirmesinde bulunuldu.

G20 ekonomilerine ilişkin büyüme tahmini revize edildi

Toparlanmaya yönelik belirsizliklerin olduğuna işaret edilen açıklamada, ekonomik iyileşmenin aşının geliştirilmesine, salgının etkili bir şekilde yönetilmesine ve hükümetlerin politika desteğine bağlı olduğu aktarıldı.

Açıklamada, "Genel olarak yeni virüs dalgalarının aksamaya neden olmaya devam ettiği ülkelerde sürdürülebilir ekonomik iyileşme mümkün değil." ifadesi kullanıldı.

ABD ekonomisi için yüzde 3,6'lık daralma beklentisi

Gelişmekte olan ekonomilerin ise bu yıl yüzde 1,6 daralmasının beklendiğine işaret edilen açıklamada, bu ülkelerin gelecek yıl yüzde 6,1 ve 2022'de yüzde 4,7'lik büyüme performansı göstereceği tahmin edildi.

Ülkelerin ekonomik büyüme tahminlerinin de yer aldığı açıklamada, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 3,6 küçülmesinin, 2021'de yüzde 4,2 ve 2022'de ise yüzde 3,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Euro Bölgesi için yüzde 7,7'lik küçülme tahmini 

Açıklamada, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 7,7 daralacağı, 2021'de yüzde 4,7 ve 2022'de yüzde 3 büyüyeceği tahmin edildi.

Avrupa'nın öne çıkan ülkelerinden Almanya ekonomisinin 2020'de yüzde 5 küçüleceğinin öngörüldüğü açıklamada, Fransa ekonomisinin yüzde 10,2 ve İngiltere ekonomisinin yüzde 10,7'lik daralma göstermesinin beklendiği ifade edildi.

Koronavirüs salgınından en çok İtalya etkilendi 

Açıklamada, Avrupa'da koronavirüs salgınından en çok etkilenen İtalya'nın ekonomisinin ise yüzde 9 küçüleceği tahmininde bulunuldu.

Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 2,2 büyümesi bekleniyor

Koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin'de ise ekonominin bu yıl yüzde 2,2 büyümesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, ülke ekonomisinin gelecek yıl yüzde 7 ve 2022'de yüzde 5,5 büyüyeceği öngörüldü.

Açıklamada, Hindistan ekonomisinin bu yıl yüzde 8,9, Brezilya ekonomisinin yüzde 5,7, Rusya ekonomisinin yüzde 5,5, Suudi Arabistan ekonomisinin yüzde 5, Arjantin ekonomisinin yüzde 12, Endonezya ekonomisinin yüzde 2 ve Meksika ekonomisinin yüzde 8,8 daralacağı tahmin edildi.

Türkiye'nin büyüme tahmininde değişikliğe gidilmedi

Türkiye ekonomisinin büyüme tahmininde değişikliğe gidilmediği belirtilen açıklamada, Türkiye'nin bu yıl yüzde 5 daralmasının, 2021'de yüzde 3,5 ve 2022'de yüzde 4'lük büyüme performansı göstermesinin beklendiği kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray'dan Belhanda'ya yeni sözleşme
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Üst düzey El-Kaide yöneticisi öldürüldü! Fransa duyurdu
Balıkesir’de konut satışlarında büyük artış
İşte Galatasaray'da kritik seçimin tarihi ve gerçekleşeceği nokta
Uzman isimden Marmara için korkutan 'katil fay' uyarısı tsunami etkisi de gösterecek
'Çin aşısı mı Alman aşısı mı?' tartışmalarına son nokta: İkisi de kurtarıcı olabilir
Korona olmuştu hastaneden görüntülendi! Tuncay Özkan'ın sağlık durumunda yeni gelişme
Altın fiyatları için bomba tahmin! 2021'de gram altın 600-650’leri görecek
Fahrettin Koca'dan müjde: Büyük ilerlemeler var yakın zamanda hayatımızdan çıkacak
Yorumlar