BIST 1.403
DOLAR 8,63
EURO 10,13
ALTIN 489,20
HABER /  GÜNCEL

MİT şehidini ifşa eden Odatv yöneticileri hakkında iddianame! İşte suçlamalar

LİBYA’da hayatını kaybeden bir MİT mensubunun ifşa edilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında Odatv'den Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan, Yeniçağ'dan Murat Ağırel, Birgün'den Erk Acerer'in de aralarında bulunduğu gazeteciler hakkındaki iddianame mahkemece kabul edildi.

Abone ol

Libya’da yaşamını yitiren MİT çalışanının cenaze töreni ile ilgili haberler ve Twitter paylaşımları nedeniyle iki aydır tutuklu bulunan Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan, Aydın Keser, Ferhat Çelik, Murat Ağırel, 'firari' olan Erk Acarer ile CHP Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi E.E  hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

50 sayfalık iddianame

50 sayfalık iddianamede 6 tutuklu, biri serbest, biri de yurtdışında olan sanık yer alıyor. Tutuklu bulunan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Mehmet Ferhat Çelik ve Aydın Keser... Eren Ekinci ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Erk Acerer de yurtdışında bulunuyor.

'Sistematik ve koordineli bir şekilde ifşa edildi' iddiası

Haberler ve sosyal medya paylaşımlarından sonra MİT Başkanlığı tarafından suç duyurusu yapıldığı hatırlatılan iddianamede, “Şüpheliler tarafından MİT'in yurtdışı görev ve faaliyetlerine ilişkin hususlar ile devletin gizli kalması gereken bilgileri ve Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun ilgili hükümlerine rağmen şehit MİT mensuplarının kimlik bilgileri, fotoğrafları ve cenazeye katılan diğer MİT mensuplarının görüntüleri bir plan dahilinde, sistematik ve koordineli biçimde Twitter isimli sosyal medya hesapları ile bir kısım gazete ve internet siteleri üzerinden ifşa edilmiştir” denildi.

Şüphelilerin suçlandığı eylemlere ilişkin de değerlendirmelerin yapıldığı iddianamede, Genel Yayın Yönetmenliğini Barış Pehlivan'ın, Sorumlu Müdürlüğünü Barış Terkoğlu'nun yaptığı OdaTV'de, MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin yapılan haberde görüntülerin yayımlandığı belirtildi.

MİT Başkanlığının suç duyurusu da yer aldı

İddianamede “MİT mensubu şehidin kimlik bilgileri, ailevi bilgileri ve MİT Başkanlığı'ndaki görevine ilişkin bilgilerle birlikte cenazeye katılan diğer MİT mensuplarının görüntülerine yer verildiği tespit edilmiştir” değerlendirilmesi yapıldı.

İddianamede MİT Başkanlığının yaptığı suç duyurusu da yer aldı. Suç duyurusunda “Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'nın 4 Mart 2020 tarihli suç duyurusu yazısında da haberde paylaşılan cenaze görüntülerinde merhum dışında başka MİT personelinin de fotoğraflarına yer verilerek deşifrelerine yol açıldığı” iddia edildi.

“Eş zamanlı paylaşım"

İddianamede Yeni Çağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel ve Birgün gazetesi yazarı Erk Acarer'in Twitter hesaplarından yaptığı paylaşımlarla MİT şehitlerinin fotoğrafları ve kimlik bilgilerini açıkladığı ve bu paylaşımların “eş zamanlı” yapıldığı öne sürüldü.

Genel yayın yönetmenliğini Mehmet Ferhat Çelik'in, sorumlu müdürlüğünü Aydın Keser'in yaptığı Yeni Yaşam gazetesinin internet sitesinde ve gazetede de yayımlanan haberlerle MİT mensuplarının fotoğraflarının paylaşılarak isimlerinin açık şekilde verildiği vurgulandı.

İddianamede, İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın Meclis'te yaptığı açıklama ve hakkında hazırlanan fezleke de yer aldı.

Fotoğrafı çeken de şüpheli

İddianamede OdaTV'deki haberde imzası bulunan muhabir Hülya Kılınç ve MİT mensubunun cenaze törenine katılarak fotoğrafları çeken Eren Ekinci ile de şu ifadeler yer aldı:

*Şüpheli Hülya Kılınç'ın, cenazeye katılan diğer MİT mensuplarının deşifre edildiği görüntüleri şüpheli Eren Ekinci'den temin ettiği, Akhisar Belediyesi basın biriminde sözleşmeli memur olarak çalışan şüpheli Eren Ekinci'nin MİT mensubunun cenaze törenine katıldığı, törende bazı görüntüleri kayda aldığı.

*MİT mensuplarının deşifre edildiği soruşturmaya konu yazının yayınlanmasından bir gün önce şüpheli Hülya Kılınç'ın şüpheli Eren Ekinci ile irtibata geçerek cenaze töreniyle ilgili bilgi aldığı ve cenaze törenine ait görüntü istediği.

*Şüpheli Eren Ekinci'nin de cenaze töreninde çektiği bazı görüntüleri şüpheli Hülya Kılınç'a WhatsApp isimli haberleşme programı üzerinden gönderdiği, bu görüntülerden bir kısmının 3 Mart 2020 tarihinde Oda Tv isimli internet sitesinde yayınlanarak cenazeye katılan MİT mensuplarının deşifre edildiği tespit edilmiştir.

8 yıldan 19 yıla kadar hapis istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 1’i firari, 6’sı tutuklu toplam 8 gazeteci şüpheli olarak yer alıyor.

İddianamede şüphelilerin, “Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama, İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçlaması yapılıyor. İddianamede 8 şüpheliye “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar” ve “MİT Kanununa muhalefet etme” suçlamasıyla 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi.

Odatv avukatından açıklama

OdaTV avukatı Hüseyin Ersöz de yaptığı açıklamada “Bu iddianame karşısında ‘Hukuki yorum' yapmayı ‘zül' görüyorum. Hukuk metni olmayan bir iddianame tarih çöplüğündeki yerini alır elbet. Bize ise savunma yapmak değil, ‘tarihe not düşmek' sorumluluğu kalır. Utanan biz olmayacağız!” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Tilavet secdesi nasıl yapılır Diyanet Tilavet secdesi nedir okunacak duası
Tilavet secdesi nasıl yapılır Diyanet Tilavet secdesi nedir okunacak duası
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Abdullah Ağar Ortadoğu’nun en büyük sorununu açıkladı
Abdullah Ağar Ortadoğu’nun en büyük sorununu açıkladı
Fenerbahçe'de çalışmalara Alper Potuk da katıldı
Fenerbahçe'de çalışmalara Alper Potuk da katıldı
29 firmaya fahiş fiyat soruşturması! Carrefour'dan BİM'e ünlü firmalar var
29 firmaya fahiş fiyat soruşturması! Carrefour'dan BİM'e ünlü firmalar var
Gümüşhane Valisi hemşerilerine çağrı yaptı: Lütfen ilimize gelmeyin
Gümüşhane Valisi hemşerilerine çağrı yaptı: Lütfen ilimize gelmeyin
Tilavet secdesi nedir tilavet secdesi duası nasıl yapılır Diyanet
Tilavet secdesi nedir tilavet secdesi duası nasıl yapılır Diyanet
İstanbul'da yardım kolisini beğenmeyen Tunuslu olay çıkardı
İstanbul'da yardım kolisini beğenmeyen Tunuslu olay çıkardı
Muharrem ayı 2020 başlama tarihi ne zaman? Aşure günü ne zaman başlıyor?
Muharrem ayı 2020 başlama tarihi ne zaman? Aşure günü ne zaman başlıyor?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı! Yaz tatilinde okul var mı?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı! Yaz tatilinde okul var mı?