HABER /  DÜNYA

Mısır’da halk yeniden sokaklarda

Mısır’da Rabiat’ul Adeveyyi Meydanı’nda Mursi’ye, Tahrir Meydanı’nda ise darbeye destek eylemleri düzenlendi.<br/>Geçtiğimiz Cuma akşamında ...

Abone ol

Mısır’da Rabiat’ul Adeveyyi Meydanı’nda Mursi’ye, Tahrir Meydanı’nda ise darbeye destek eylemleri düzenlendi.
Geçtiğimiz Cuma akşamında yaşanan çatışmaların ardından Mısırlıların büyük bir bölümü evlerine dönmüş ve çatışmalar sona ermişti. Ancak gelinen noktada hem muhalifler hem de İhvancılar, taraftarlarına meydanlara dönme çağrısında bulundular. Ellerinde Mısır bayrakları ve Mursi fotoğrafları ile meydana gelenler, alkış ve sloganlarla darbeyi protesto etti. Protestocular Mursi’nin tekrar göreve dönemsini isteyerek, “Arap ülkeleri bilsinler ki eğer Mısır’da demokrasi sağlanamazsa bir daha hiçbir Arap ülkesine demokrasi gitmez. Biz zafere ulaşana kadar ve Mursi görevine dönene kadar amacımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Tahrir Meydanı’ndan ise darbenin yapıldığı akşamdan sonra ilk kez çok sayıda muhalif yeninden meydanlara indi. Muhalifler Tahrir Meydanı’na gelerek ordunun yaptığı darbeyi destekledi. Genelkurmay Başkanı Sisi lehine, Mursi’nin aleyhine sloganlar atan muhaliflere ordunun helikopter ve jetleri de şov yaparak katıldı. Tahrir Meydanı üzerinde alçak uçuş yapan jet ve helikopterler muhalifleri adeta coşturdu. Muhalifler, jet ve helikopterlerin gökyüzündeki şovunu alkış ve sloganlarla destekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Gazdanadam'a TOMA'dan su
Ankara Barosu'nda bir ilk
Nihat Doğan'dan darbe tweetleri
Kandan ve şiddetten beslenenler süreçten rahatsız
3 dakikada içinde anlaşılacak
Feti Yıldız kimdir MHP'li vekil Feti Yıldız kaç yaşında aslen nereli?
Yorumlar