BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,11
ALTIN 499,16
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yargıtay’dan emsal 'ihbar tazminatı' kararı

İhlas Haber Ajansı

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Mahkemesi, iş akdini fesheden işçinin haklı nedenle de olsa ihbar tazminatı talep edemeyeceğine hükmetti.

Abone ol

Prime dayalı çalışan satış elamanı, primlerinin ödenmediği ve maaşının resmiyette aldığı ücretin altında gösterilmesini gerekçe göstererek istifa etti.

Kıdem ve ihbar tazminatı talep eden işçi, işverenden olumsuz cevap alınca İş Mahkemesi'nin kapısını çaldı. Tazminat ve işçilik alacaklarının ödenmediğini ileri sürerek bayram tatili ücreti, fazla çalışma ücreti ve hafta tatili ücreti alacağını talep etti.

Davalı işveren ise davacının işe izinsiz ve mazeretsiz olarak gelmemesi sebebi ile hakkında tutanak tutulduğunu, iş akdinin haklı sebeple feshedildiğini, davacının herhangi bir alacağının bulunmadığını savunarak, davanın reddini istedi.

Bilirkişi raporu doğrultusunda karar veren Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı avukatı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.

İşçi haklı da olsa ihbar tazminatı alamaz

Yargıtay kararında; davacının, primlerin ödenmesini ve sigortasının gerçek ücret üzerinden yapılmasını istediğini, kabul edilmediği hatırlatıldı.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davacının tespit edilen ücretine göre sigorta primlerinin kendisine ödenen ücretten gösterilmediği ve davacının iş akdini bu nedenle haklı nedenle feshettiği anlaşılmıştır. Davacının aldığı ücretin sigorta kayıtlarına yansıtılmaması 4857 sayılı Yasanın 24/II-e hükmü gereği işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih imkanı verir.

Ancak haklı nedenle dahi olsa iş akdini fesheden taraf ihbar tazminatı talep edemeyeceğinden, davacının ihbar tazminatı talebinin reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Memurluğun ardından 250 bin TL harcayıp Ağrı'da bu işe başladı! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kobani davası olaylı başladı 'azmettirici' Selahattin Demirtaş 128 milyar dolar nerede' yazılı kağıdı gösterdi
Zonguldak'ta baş ağrısıyla hastaneye gitti! Az daha hayatı kararıyordu
İstanbul'da polisler Kades'i tanıttı
Covid 19 test sonucuna neren bakılır Covid test sonucu öğrenme
Çarpıcı araştırma! Sıtma için kullanılan oral ilaçlar ve boğaz spreyleri Kovid-19'un bulaşma ihtimalini azaltıyor
Adıyaman'da su yüzünü kesti! Hastanelik oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı kabul etti
AÖL kayıt yenileme 2021 nasıl yapılır AÖL 3. dönem kayıt yapma
TOKİ’den Hatay’a 7 bin 842 konut
Google ve Microsoft'tan Kovid-19 vakalarında rekor kıran Hindistan'a destek sözü
Yorumlar 2 yorum