BIST 1.418
DOLAR 8,53
EURO 10,06
ALTIN 480,63
HABER /  GÜNCEL

Milyar dolarlık yatırımlar yolda

Kral Abdullah gözünü Türkiye'ye dikti... Özelleştirme, gıda, turizm ve tarımla ilgilenen Arapların gözü Boğaz'a yapılacak yeni köprüde.

Abone ol

Ankara'da önceki gün çeşitli temaslarda bulunan Suudi Arabistan Yatırım Ajansı Başkanı Amr Al-Dabbagh, Başbakan Erdoğan'la bir araya geldi. Al-Dabbagh daha sonra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le görüştü. Suudi Arabistan Yatırım Ajansı, Arabistan'da doğrudan Kral Abdullah'a bağlı olarak çalışan önemli bir kurum. Ajans Başkanı Al-Dabbagh, beraberinde ülkesinin dünya çapında iş yapan en büyük uluslararası yatırımcıları ile birlikte Türkiye'ye geldi. Temaslar sırasında Suudi yatırımcılar bazı Türk yatırımcılarla birebir görüşmeler yaptı.

3. KÖPRÜYE TALİBİZ
Suudiler, Türkiye'de yatırım yapmaya çok istekli oldukları tarım, gıda işleme, gayrimenkul, altyapı gibi alanlarla ilgili ayrıntılı bilgi aldılar. Suudilerin, Türkiye'de lüks otel zincirleri kurmak istedikleri de belirtilirken, altyapı yatırımları kapsamında da özellikle İstanbul'a kurulacak 3'üncü köprünün yapımı ve liman yatırımlarına katılmak istediklerini vurguladıkları kaydedildi. Enerji yatırımlarıyla da ilgilenen Suudiler, elektrik dağıtım ve üretim özelleştirmelerine de göz kırptı.  Dabbagh'ın temaslarına yönelik olarak bilgi veren Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz, Suudi meslektaşının çok olumlu temaslarda bulunduğunu belirterek, 'Suudilerle daha yakın temas içine girme kararı aldık. Sıkı ilişki içinde olacağız. Suudilerin Türkiye'de ve Türk yatırımcıların orada yapabileceği konular ele alındı' dedi.

BÜYÜK YATIRIMLARLA İLGİLENİYORLAR
Korkmaz, Suudilere Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattıklarını ve büyük ilgi gördüklerini kaydedere, Suudi Arabistan'ın özellikle büyük çaplı yatırımlarla ilgilendiğini aktardı. Korkmaz, Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı'nın da kısa süre önce Riga'da temsilcilik açtığını anımsatarak, Al-Dabbagh'ın kendisine 'Bizim bünyemizde ofis açın, bizim içimizde olun' teklifinde bulunduğunu söyledi. Korkmaz, 'Bu iş uzun soluklu bir koşturmaca. Şimdi tek tek tohum ekip sonra hasat yapacağız' dedi.

NOKTA ATIŞI YAPACAĞIZ
Kurulan yakın ilişki üzerine Suudi Arabistan'ın kendisini ülkelerine davet ettiğini aktaran Korkmaz, 'Bir ay içinde ben de potansiyeli büyük projelerle birlikte Suudi Arabistan'a gideceğim. Yanımda Özelleştirme İdaresi  gibi kurumlardan temsilciler de olacak. Özellikle ilgilerini çekecek işleri orada tanıtarak nokta atışı yapacağım. Orada 10-15 dev Suudi yatırımcı ile görüşeceğim' diye konuştu.

KRAL'DAN RADARINIZA ALIN TALİMATI
Başkan Korkmaz, Suudi Arabistan Kralı'nın 'Türkiye'yi radarınıza alın' talimatı verdiğini belirterek, 'Suudi yatırımcılar uluslararası arenada ciddi para kaybetti. Banka ve finansal kurumlar eskisi kadar itibarlı değil. Suudi Arabistan, daha çok reel ekonomik değeri olan ülkelere yatırım yapmak istiyor. Türkiye'nin büyük potansiyeli olduğu için Kral Türkiye'ye olumlu bakıyor' dedi. Korkmaz, Suudi Arabistan ile birlikte 3'üncü ülkeler açılma imkanlarını da ele aldıklarını kaydederek, Suudiler ile Avrupa, Orta Asya, Kafkaslar gibi bölgelerde ortak iş yapılacağını söyledi. Korkmaz, 'Suudi şirketler bunu ciddi manada istiyor. Türk şirketleriyle ortaklıklar kuracaklar' diye konuştu.

Suudiler, dünyanın en uzun köprüsünü kuruyor
SUUDİ Arabistan'ın 3'üncü köprü ihalesi ile ciddi olarak ilgilendiklerini Başbakan Tayyip Erdoğan'a aktarması, gözleri Arabistan'ın yer aldığı köprü projelerine çevirdi. Dünyanın en uzun ikinci köprüsü olan Kral Fahd Köprüsü Suudi Arabistan'da. 25 kilometrelik köprü, Suudi Arabistan ve Bahreyn'i birbirine bağlıyor. Köprünün, 12 kilometresi deniz üzerinde. Bu arada Suudiler, dünyanın en uzun köprüsünü de inşa etmek istiyor. Suudi Arabistan'ın Tebuk kenti yakınlarındaki Ras Hamid ile Mısır'ın turistik kenti Şarm el Şeyh arasına kurulacak 50 kilometrelik köprüyle iki ülke arasındaki ulaşım süresi 30 dakikaya inecek. Köprünün 3 milyar dolara mal olması bekleniyor. Bu köprünün temeli de Kral Abdullah tarafından atılmıştı. (Akşam)

ÖNCEKİ HABERLER
Deli raporuyla öğretmenlik yaptı
Deli raporuyla öğretmenlik yaptı
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Anayasa takvimi nasıl işleyecek?
Anayasa takvimi nasıl işleyecek?
TRT en çok ne zaman kadrolaştı?
TRT en çok ne zaman kadrolaştı?
Doğan'ı GATA'ya götürecek hastalık
Doğan'ı GATA'ya götürecek hastalık
AK Parti'nin unuttuğu kriter
AK Parti'nin unuttuğu kriter
Olası deprem için ürküten gelişme
Olası deprem için ürküten gelişme
Yatılı okulda korkunç iddialar?
Yatılı okulda korkunç iddialar?
Murat Göğebakan isyan etti
Murat Göğebakan isyan etti
Diş gıcırdatma sorun belirtisi
Diş gıcırdatma sorun belirtisi