HABER /  ANKET

MHP oyları BDP'ye eklendi denilen o anket!

Habertürk Konsensus anketini manüple edip MHP oylarını BDP'ye mi kaydırdı? Gazetede o anket 15 Mart 2013 tarihinde çıkmış işte anketin tamamı;

MHP oyları BDP'ye eklendi denilen o anket!

İNTERNET HABER - Dün gece Habertürk'ün üst düzey yöneticileri ait illegal bir ses kaydı sosyal medya üzerinden servis edildi.

Ses kaydıyda Habertürk si'nin 2013'te yayınladığı bir anketin manüple edildiği iddiası var.

İddiaya göre Konsensus'un yaptığı ankette BDP oyları düşük çıkınca, MHP oylarından 3 puan eklenmesi kararlaştırılıyor. habertürk-konsensus-anketi-manüple.jpg

Peki o anket manüple edilerek mi yayınlandı? Habertürk Genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı anketin aynen yayınlandığını açıkladı.

FATİH ALTAYLI SES KAYDI VE ANKET AÇIKLAMASI
(TIKLA OKU)

fatih-altayli-kaset-açiklamasi.jpg

HABERTÜRK ANKETİ NASIL VERDİ?


Habertürk Gazetesi söz konusu anketi 15 Mart 2013 tarihinde sürmanşet yanından verdi.

Ankette CHP öne çıkarıldı ve 'Süreç CHP'yi bozdu' başlığı kullanıldı.

Yanda gördüğünüz anketin Habertürk'te 15 Mart 2013 tarihindeki hali.

Gazete haberin spotunda "3 ay öncesine göre AKP aynı, CHP 3.5 puan indi" dedikten sonra "Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusunun yanıtını veriyor.

İlk sayfadan verilen ankette Veliaht adayların isimleri de yer alıyor.

İŞTE O ANKETİN TAMAMI

İşte 15 Mart 2013 tarihinde Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan o anket;

Konsensus, 22 Şubat-4 Mart tarihleri arasında 81 ilde vatandaşlara "Bu pazar genel bir milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?" diye sordu.

Oylarını koruyan AK Parti yüzde 50.7 ile yine zirvede yer alırken, 3.5 puan oy kaybeden CHP yüzde 24.2'ye geriledi. 2.5 puan artış yaşayan MHP ise yüzde 15.3'e yükseldi. 1.4 puan düşen BDP'nin oyu da yüzde 5 oldu.

konsensüs-habertürk-maniplasyon-anketi.jpg

2 KİŞİDEN BİRİ ERDOĞAN DİYOR

SİYASİ performans sıralamasında ilk sırada bulunan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi performansından “Memnunum’’ diyenlerin oranı aralık ayı anketine göre 2.1 puan arttı ve yüzde 49’a yükseldi. “Memnun olmayanların’’ oranı da 5.2 puan geriledi ve yüzde 38.7 çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi performansından memnun olanların oranı ise yüzde 26.8

konsensus-mart-2013-habertürk-anketi.jpg

‘Erdoğan olmazsa AK Parti’ye oy vermem’ diyenler 11 puan arttı

KONSENSUS, “Eğer Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki ilk seçime kadar herhangi bir sebepten dolayı AK Parti Genel Başkanlığı’ndan ayrılsa AK Parti’ye oy verir misiniz?” diye sordu. Bu soruya, ‘’O zaman AK Parti’ye oy vermem’’ diyenlerin oranı aralık ayı sonuçlarına göre 11.2 puan artarak yüzde 24.3’e yükseldi.

konsensus-habertürk-anketi.jpg

Erdoğan yerine en güçlü aday Gül ve Kurtulmuş

PEKİ “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olursa, AK Parti Genel Başkanı kim olsun?’’ Konsensus’un bu sorusuna yanıt verenlerin yüzde 24.9’u “Abdullah Gül’’ derken, aralık ayı anketine göre büyük sıçrama yapan Numan Kurtulmuş oy oranını 7 puan artırarak yüzde 14.3 ile ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada yüzde 9.9 ile Ali Babacan bulunuyor.

konsensus-maniplasyon.jpg

Her 4 kararsızdan 1’i AK Parti’ye yakın

KONSENSUS kararsız seçmenin hangi partiye yakın olduğunu da araştırdı. Buna göre ankete katılanların yüzde 26.3’ü “AK Parti” derken, “CHP” diyenlerin oranı yüzde 15.1, “MHP” diyenlerin oranı ise yüzde 8.5 çıktı.

827662_7b2c3a59863661df201d70513fb0f621.jpg

‘CHP’de Kılıçdaroğlu yoksa biz de yokuz’

“EĞER Kemal Kılıçdaroğlu önümüzdeki ilk seçime kadar herhangi bir sebepten dolayı CHP Genel Başkanlığı’ndan ayrılsa, CHP’ye oy verir misiniz?’’ sorusuna “Hayır o zaman CHP’ye oy vermem’’ diyenlerin oranı yüzde 14 çıktı. Aralık 2012 anketinde bu oran 0.9’du.

827662_e532b83b07b0809b306d386146c78e18.jpg

YORUM
Murat SARI ( Konsensus Araştırma Şirketleri Genel Müdürü)

‘CHP’nin ulusalcı seçmeni MHP’ye kaydı’

KİMİLERİ için barış, kimileri için bölünme sürecinde, sürecin baş aktörü iktidar partisi AK Parti, 3 ay önceki oylarını muhafaza ederken; MHP yükselişte, BDP çok az puan kaybetmiş durumda. En önemli düşüş ise CHP’de. Vatandaş bu süreç içerisinde AK Parti’ye, en fazla “BDP’li milletvekillerinin İmralı’yla görüşmesi” konusunda kızmış. Hatta “Devletin İmralı’yla görüşmesinden” daha fazla kızmış. Her şeye rağmen AK Parti oylarını korumuş. Geçmiş seçimlerden ve referandumdan önce ilan edilen “ateşkesler” hafızalardaki yerini hâlâ korumakta. Dolayısıyla bu ilgili sürece temkinli bir destek var gibi. CHP oy kaybetmiş. Özellikle CHP’nin ulusalcı seçmeni MHP’ye kaymış gözüküyor. MHP ise şimdilik sürecin en kârlı partisi.

‘BDP SEÇMENİ ŞAŞKIN’
MHP oylarını 2.5 puan artırmış durumda. Beğenilir veya beğenilmez, MHP’nin bu konuyla ilgili kendi doğruları var ve bu doğrular doğrultusunda senelerdir istikrarlı bir politika yürütüyor. BDP’li seçmen biraz şaşkın. Galiba bu sefer sonuç alacağız şaşkınlığında. Terör en fazla onların canını yakıyor. Ama onlar da temkinli. Yeni Anayasa için eğitimde anadil ile ilgili uzlaşmazlık aşılmak üzere. Fakat “Türklük”, “Atatürk Milliyetçiliği” ve resmi dilin “Türkçe” olması konularında vatandaş nezdinde hassasiyet devam ediyor.

Yorumlar 54 yorum