HABER /  POLİTİKA

MHP, 'baraj altında' diyen anket şirketlerine ateş püskürdü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 seçimlerinde MHP ile ittifak konusunda açıklama yapan AK Partilileri "limon sıkmayın" diye uyarmasına MHP'den cevap geldi. Genel Başkan Yardımcısı Karakaya, "Bu iş koro halinde olmaz, solo olur" dedi.

SON dönemde açıklanan anketlerde baraj altında gösterilen MHP, anket firmalarına ateş püskürdü. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, isim vermeden SONAR'ın sahibi Hakan Bayrakçı başta olmak üzere ekranlarda yorum yapan anketçilere tepki gösterirken, o anlet şirketlerini"yeni nesil yolsuzluk mucitleri" olarak isimlendirdi. Karakaya,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim ittifakıyla ilgili AK Partililere yaptığı "Bu konuda herkes konuşmamalı, limon sıkmayın" uyarısıyla ilgili "Sayın Cumhurbaşkanı söylediği çok doğru. Bu iş koro halinde olmaz solo olur" dedi.

Son dönemde açıklanan anketlerde MHP'nin baraj altında gösterilmesi MHP'yi rahatsız etti. Demokratik sistemlerde, seçmen eğilimlerinin yanıltıcı ve aldatıcı araştırma sonuçlarıyla manipüle edilmesinin kamu düzenine karşı işlenen büyük bir suç olduğunu belirten MHP'li Karakaya, anket şirketlerini adeta topa tuttu. Karakaya şöyle konuştu:

YÜZDE 40'LARI BULAN HATA YAPIP SONRA DA UTANMADAN...

"Kamuoyu araştırmalarının yapılmasına ve sonuçlarının yayınlanmasına ilişkin bir düzenleme yok. Araştırmacı ve araştırma şirketleri tarafından yapılan hata ve hatta hilelere karşı kamuoyu ve siyasal kurumlar tamamen korumasızdır. Birçok firma yüzde 30 ve 40'Iarı bulan hatalarla sonuçlanan araştırma arsızlıklarını kamuoyundan utanmadan sıkılmadan hala sürdürmektedirler." 

ANKET ŞİRKETLERİ DÜPEDÜZ HİLE YAPIYORLAR

MHP'nin, bu konularda üzerine en fazla oynanan siyasi kurum olduğunu belirten Karakaya, son 6 genel ve 4 yerel seçim sonuçları ile seçim öncesinde yayınlanan anketlerinin bunun kesin kanıtı olduğunu söyledi. Karakaya, "Hata ve yanılma payları bazı firmalarda dönem dönem yüzde 50'lere kadar çıkmıştır. Buna hata demek de doğru değildir; bunlar düpedüz hiledir" dedi.

HAKAN BAYRAKÇI'YA AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ

İsim vermeden SONAR Araştırma'nın başkanı Hakan Bayrakçı'yı hedef alan Karakaya, şöyle dedi: "Son dönemlerde, belli televizyon kanallarının demirbaş eşyası haline gelmiş, kendisini kamuoyu araştırma firması temsilcisi olarak tanıtan ve esasen bizce malum kişiler, işbaşına geçmiş kamuoyunu aldatma ve kandırma ahlaksızlık ve yolsuzluklarına yine yeniden başlamışlardır."

YENİ NESİL YOSZULUK MUCİTLERİ...

"MHP olarak, bu yeni nesil yolsuzluk mucitlerini ve bunların ne tür ilişkiler içerisinde olduklarını biliyoruz ve çok yakından takip ediyoruz. MHP'nin nefesi, bundan böyle, bu yolsuzların ensesinde olacaktır. Bizler kamuoyu adına yakın takipçileri olacağız ve gerektiğinde iplerini de pazara çıkaracağız."

MHP ONLARI MAHKEMEYE VERECEK

"Her hafta sözde bir anket, araştırma sonuçları yayınlayıp, bunların geçerlilik standartlarına uygunluğunun teyidini yapamayanlarla; finansmanının kim, kimler tarafından sağlandığını açıklamayanlarla; beş kuruşluk saha faturası ödemeyenlerle; ekranlarda kasım kasım kasılıp beş kuruş vergi ödemeyenlerle; ekonomik varlık ve yaşamlarıyla mali ve vergi bildirimleri arasında uçurumları olanlarla kamuoyu adına bir hesabımız olacaktır. Bu hesabın görüleceği yer de elbette mahkemeler olacaktır."

CUMHURBAŞKANI DOĞRU SÖYLÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ittifakla ilgili "Bu konuda herkes konuşmamalı" sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Karakaya, "Sayın Cumhurbaşkanı söylediği çok doğru. Bu iş koro halinde olmaz solo olur. Günü gelince liderlerin vermesi gereken kararlardır." dedi.
Asgari Geçim İndirimi - AGİ ne kada oldu? Bugün açıklanıyor

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan, dünyanın etrafını 4 kez dolaştı
iPhone skandalı! Apple özür diledi fiyatları indirdi
2018'de ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar?
Dolar için dikkat çeken tahmin iyi senaryo 4,08 kötüsü 4,60
2018'de alkollü araç kullanmanın cezası ne kadar?
Müge Anlı Tatlı Sert'te babasını öldüren 17 yaşındaki genç kızla ilgili yeni bilgi
Yorumlar 46 yorum