HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

iPhone skandalı! Apple özür diledi fiyatları indirdi

Apple eski model iphone telefonlarını kasıtlı olarak yavaşlattığını itiraf ettikten sonra özür diledi. Peki hangi iphone modelleri yavaş? Apple 4 model için batarya indirimi de yaptı. Ayrıca güncellemeler geliyor. İşte apple eski telefon skandalındaki yeni gelişmeler.

Apple geçtiğimiz günlerde, eskidiğinde ya da şarjı azaldığında bataryanın aniden kapanmasını önlemek için iPhone telefonlarını yavaşlattığını itiraf etmişti. Apple'ın yavaşlattığı telefon modelleri iPhone 6, iPhone 6S, iPhoneSE ve iPhone 7 modelleri. Skandal itiraf sonrasında büyük tepki alan Apple'dan kasti yavaşlatma için özür açıklaması geldi.

Pil ömrünün azalmasına bağlı olarak meydana gelebilecek beklenmedik kapanmaların önüne geçmek için eski model iPhone telefonları yavaşlattığını kabul eden Apple, internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Özür dileriz. Herhangi bir Apple ürününün kullanım ömrünü kasıtlı olarak kısaltacak veya kullanıcı deneyiminin kalitesini düşürecek bir şey asla yapmadık ve yapmayacağız." ifadelerine yer verdi.

FİYATLARI İNDİRDİ

Birbiri ardına gelen davalar sonucu firma bu kararından geri adım atarak özür diledi ve yavaşlatılan bataryaların değişimi için bir kampanya başlatacağını duyurdu. Apple'ın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, bataryalarda 50$'lık bir indirime gidiliyor ve batarya fiyatları 79$'dan 29$'a çekiliyor.

KAMPANYA 1 YIL SÜRECEK

2018 yılı boyunca batarya değişim kampanyasının devam edeceğini duyuran teknoloji devi, kampanyanın iPhone 6, 6S, 7 ve SE modellerinde geçerli olduğunu ifade etti.

Apple, ayrıca, 2018'de, kullanıcıların bataryaların durumunu daha iyi takip etmeleri için işletim sisteminde güncelleme yapılacağını da duyurdu

IPHONE KULLANICILARI DAVA AÇIYOR

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti sakini Violetta Mailyan, iPhone'ları kasıtlı olarak yavaşlatarak insanları daha yeni iPhone modelleri almaya teşvik etmesi nedeni ile Apple'a 1 trilyon dolarlık tazminat davası açtı. Bunu yeni davaların izlemesi bekleniyor. Daha önce Reddit kullanıcıları, eski iPhone’ların yavaşladığından şikayetçi olarak şirketin bu etkiyi elde etmek için özel güncellemeler kullandığı tahmininde bulunmuştu.

Apple tartışmalar üzerine yaptığı açıklamada eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattıklarını kabul etmiş ancak bunun amacının 'telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak' olduğunu savunmuştu.

Asgari ücret bugün açıklanıyor? Saat kaçta belli olacak ne kadar olur?

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar için dikkat çeken tahmin iyi senaryo 4,08 kötüsü 4,60
2018'de alkollü araç kullanmanın cezası ne kadar?
2018 yılı kırmızı ışıkta geçmenin trafik cezası ne kadar?
HDP'li vekilden Abdullah Gül'e şaşırtan çağrı!
İstanbul'da kuyumcu soygunu çatışma çıktı ölü ve yaralılar var
Palalı Sabri kimdir Ebru Polat'ın sevgilisi Sabri Çelebi nerede?
Yorumlar 7 yorum