HABER /  POLİTİKA

Mevlüt Çavuşoğlu ve Borrell'den Filistin görüşmesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştü. İkilinin Filistin meselesini görüştüğü belirtildi.

Abone ol

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Borrell'in görüşmesinde, İsrail'in Filistin'deki zulüm ve işgal planlarının durdurulması ile Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi 17 Mayıs'ta Meclis'te yaptığı konuşmada, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "ilhak" etmenin vaktinin geldiğini söylemişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Bugün berber ve kuaförler açık mı 23 Mayıs berberler kaça kadar açık?
Prof. Dr. Birpınar: İmamoğlu'nun sahiplendiği proje 2018'de yapıldı
Bursa'da izinsiz bayram yolculuğu 13 bin liraya patladı
Arefe günü sokağa çıkma yasağı marketler açık mı?
Arefe günü neler yapılır arefe günü yapılacaklar ibadetler ve duası
Su Sümeyye Atlı Engin kimdir Kuaförün Sensin Su evli mi eşi kimdir?
Yorumlar