BIST 2.392
DOLAR 15,98
EURO 16,90
ALTIN 947,34
HABER /  DÜNYA

Mesud Barzani'den bomba bağımsızlık açıklaması

Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, IŞİD'in bağımsız olmalarını engellemeye çalıştığını öne sürerek "bundan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Abone ol

Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlıkta ileri bir aşamaya gelindiğini belirterek “(IŞİD) Onlar bu süreci vurmak istediler. Ancak yüz, hatta bin IŞİD de çıksa bu süreç devam edecek, bundan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Mesud Barzani, 2 Aralık’ta, Kobani’den dönen peşmerge birliğiyle görüştü. Peşmergenin geçişini bizzat takip ettiğini söyleyen Barzani, “Peşmergenin arabasını öpen Kürt gençleri vardı. Kürdistan halkının o sıcak karşılaması, peşmerge için büyük bir şerefti” şeklinde konuştu.

Vatan'da yer alan habere göre, IŞİD’in Kürdistan Bölgesi’ne saldırılarına değinen Başkan Barzani, şunları söyledi: “IŞİD, El-Kaide’yle aynıdır. Onlar bir yıl önce Musul’un güneybatısına gelip üs kurmak istediler. O zaman, ABD Büyükelçisi, Dr. Roj ve Sayın Ammar Hekim aracılığıyla Maliki’ye uyarıda bulundum. Daha sonra da kendim Maliki’yi arayıp, IŞİD’in bölgeyle ilgili çok çok tehlikeli bir planları olduğunu söyledim ve daha vakit varken onlara karşı ortak bir operasyon yapalım dedim.”

'IRAK ORDUSU' YERİNE 'MALİKİ'NİN ORDUSU' DEDİ

Kürdistan Bölgesi Başkanı, Maliki’nin kendisini dinlemediğini ve “Siz Kürdistan Bölgesi’ne dikkat edin, buralar bizim kontrolümüzde” dediğini belirtti. IŞİD’in başta Musul’u ele geçirmek için gelmediğini çünkü böyle bir şeyi hayal etmediğini ifade eden Barzani, “Onlar sadece Badoş Cezaevi’ndeki mensuplarını kurtarmaya gelmişti” dedi. Başkan Barzani şöyle devam etti:

“Maliki’nin yerküreyi ele geçirebileceğini zannettiği iki generali Ali Xedan ve Ebud Gember oraya gelmişlerdi. Ancak iki-üç 120 mm’lik havan topu bulundukları kampın yakınına düşünce araçlarına binip kaçmışlardı. Onlar kaçınca diğerleri de kaçtı. Kent halkı da bıkmıştı. Maliki’nin oluşturduğu (ben Irak Ordusu demiyorum Maliki’nin Ordusu diyorum) ve ABD ile NATO'nun 10 yıl boyunca uğraştığı ordu 2 saat içinde kar gibi eridi. O zaman tüm partiler toplandık ve sınırlarımızı korumaya karar verdik.”

'PEŞMERGENİN DİRENİŞİNİ UMMUYORLARDI'

Kürdistan Bölgesi Başkanı, IŞİD’in iki sebepten dolayı Kürdistan’a saldırdığını ve bunlardan birinin IŞİD’in yaslandığı bir güç olduğunu belirterek, bu gücün kim olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını ifade etti. Barzani, ikinci sebebin ise, IŞİD’i destekleyen Sünnilerin, örgütün Kürdistan Bölgesi dışında kalan yerleri ele geçireceğini ve Kürtlerin dağlarda kalacağını düşündüklerini ifade ederek, “Ancak hesapları tutmadı, çünkü ABD ve Avrupa’nın bize bu kadar hızlı yardım edeceğini tahmin etmiyorlardı. Ayrıca peşmergenin böyle bir direniş sergileyebileceğini ummuyorlardı. Kürdistan’a saldırdıkları takdirde peşmergenin savaşamayacağını düşünüyorlardı. Bu yüzden, yaslandıkları gücün pişman olması ihtimali var” diye konuştu.

Bağımsızlık ve referandumun ileri bir aşamaya geldiğini de vurgulayan Başkan Barzani, “Onlar bu süreci vurmak istediler. Ancak yüz, hatta bin IŞİD de çıksa bu süreç devam edecek, bundan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

'KÜRDİSTAN'IN YERİ VE KIYMETİ DAHA ÖNEMLİ HALE GELDİ'

“Bir zamanlar kimse peşmergenin ne olduğunu bilmiyordu ancak şimdilerde Avrupa’daki tüm toplantılarda peşmergenin adı dillendiriliyor” diyen Mesud Barzani, şunları kaydetti:

“Maalesef ki bu savaşta çok kahramanlar yitirdik, birçoğu da yaralandı. Maddi açıdan da Kürdistan Bölgesi zarara uğradı. Fakat Kürdistan Bölgesi’nin dünyadaki yeri ve kıymeti daha önemli hale geldi. Şu dönemde dünyada her başkan, başbakan ve yetkili; buraya gelip gidenlerin hepsi peşmergenin tüm dünya adına teröristlerle savaştığını ve insanların namusunu ve hayatını koruduğunu söylüyor.”

ÖNCEKİ HABERLER
Cinnet getiren askerler meclis gündeminde!
Cinnet getiren askerler meclis gündeminde!
Öğretmenden eşine vahşi infaz!
Öğretmenden eşine vahşi infaz!
Şimşek 1.7'lik büyüme için ne dedi?
Şimşek 1.7'lik büyüme için ne dedi?
Kürdistan artık TBMM'de!
Kürdistan artık TBMM'de!
Papa'nın çevirmenliğini yaptım diye beni...
Papa'nın çevirmenliğini yaptım diye beni...
2015 bütçesinde aslan payı eğitime!
2015 bütçesinde aslan payı eğitime!
Türkiye dünya ikincisi oldu
Türkiye dünya ikincisi oldu
Peşmergenin kaybı ilk kez açıklandı
Peşmergenin kaybı ilk kez açıklandı
HDP'li vekilden kürsüde Osmanlıca konuşma!
HDP'li vekilden kürsüde Osmanlıca konuşma!
Erdoğan'a Facebook'tan hakaretin cezası...
Erdoğan'a Facebook'tan hakaretin cezası...