BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'a Facebook'tan hakaretin cezası...

Erdoğan'a, Başbakan olduğu dönemde Facebook üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan üniversite öğrencisi para cezasına çarptırıldı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan olduğu dönemde Facebook üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan üniversite öğrencisi B.M. (21) 6 bin 80 TL adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanık B:M.'nin ekonomik ve sosyal durumu ile şahsi durumunu göz önüne alarak, para cezasının birer ay arayla, 20 eşit taksit halinde tahsiline de hükmetti.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 58. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık B.M. katılmadı. Duruşma savcısı Hakan Ören, yapılan yargılama ve delillere göre sanığın üzerine atılı müsnet suçun sabit olduğunu belirterek, sanığın "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

"MÜVEKKİLİN BU EYLEMİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

B. M.'nin avukatı Diren Cevahir Şen, savunmasında davaya konu fotoğrafı müvekkilinin oluşturmadığını belirterek, müvekkilinin başka yerden alarak paylaştığını belirtti. Avukat Şen, "Dolayısıyla müvekkilin bu eylemi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir. Hakaret kastı ile de hareket etmemiş eleştiri hakkını kullanmıştır. Zira müşteki taraf siyasetçi devlet idarecisi olup bu gibi eleştirilere katlanmalıdır. Uluslararası sözleşmeler ve Anayasamız da bu şekilde eylemleri eleştiri hakkı kapsamında suç saymamaktadır. Buna dair birçok içtihat da vardır. Kaldı ki müvekkil hakaret kastı ile hakaret etmemiştir. Suçun maddi ve manevi unsurları oluşmamıştır. Müvekkilimin beraatine karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

6 BİN 80 TL ADLİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Davayı karara bağlayan hakim, sanığın üzerine atılı kamu görevlisine karşı görevi nedeniyle hakaret suçunu işlediğinin anlaşıldığını belirterek, sanığı 6 bin 80 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın ekonomik ve sosyal durumu ile şahsi durumunu gözönüne alan mahkeme söz konusu paranın birer ay arayla 20 ayda, 20 eşit taksit halinde sanıktan tahsiline de hükmetti. Taksitlerden birinin zamanında ödenmemesi halinde geri kalan kısmının tamamının tahsil edileceği ve ödenmeyen adli para cezasının hapse çevrileceğinin sanığa ihtar edilmesini kararlaştırdı.

PARA CEZASI ERTELENMEDİ

Hakim, sanık Barış M.'nin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediğini hatırlattı. Adli para cezasının hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar veren hakim, para cezasını ertelemedi.

"DAHA SONRA BU FOTOĞRAFI SAYFAMDAN KALDIRDIM"

Sanık B. M. 23 Ekim'de görülen duruşmada verdiği ifadesinde kendisini şöyle savunmuştu: "Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Suça konu resmi Facebook sayfalarından bir yerde gördüm ve kendi sayfamda paylaştım. Daha sonra da bu fotoğrafı sayfamdan kaldırdım. Bunu paylaşmamdaki amacım müştekiye hakaret etmek değildi. Suç işleme kastım yoktur. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması hükümlerini kabul etmiyorum."

2 YILA KADAR HAPİS TALEP EDİLİYORDU

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan bir sayfalık iddianamede, şüpheli B. M.'nin 18 Haziran 2013 tarihinde kendisine ait Facebook hesabından yaptığı paylaşımda kullandığı ifadelerin "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret " suçu oluşturduğu belirterek 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemişti.

ÖNCEKİ HABERLER
 İnanılmaz cinayet önce karısını öldürdü sonra
İnanılmaz cinayet önce karısını öldürdü sonra
Emekliye çifte piyango vurdu! İşte net artış
Emekliye çifte piyango vurdu! İşte net artış
İsrail askerleri Filistinli bakanı öldürdü
İsrail askerleri Filistinli bakanı öldürdü
Köpekler açlıktan birbirini yedi!
Köpekler açlıktan birbirini yedi!
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin detayları basına sızdı
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin detayları basına sızdı
Altın yükselir mi çeyrek altın kaç lira?
Altın yükselir mi çeyrek altın kaç lira?
İstanbul Üniversitesi'nde kavga yaralılar var
İstanbul Üniversitesi'nde kavga yaralılar var
Emniyet'ten sokak güvenliği için ilginç uygulama
Emniyet'ten sokak güvenliği için ilginç uygulama
Haluk İpek AK Parti'nin oyunu açıkladı
Haluk İpek AK Parti'nin oyunu açıkladı
Bu yıl Facebook'ta en çok bunları aradık
Bu yıl Facebook'ta en çok bunları aradık