BIST 1.331
DOLAR 7,78
EURO 9,46
ALTIN 460,89
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan dikkat çeken karar: Yıl sonuna kadar uygulanmayacak

Zorunlu karşılık oranları ve nema ödemelerini kredi büyümesi oranlarıyla ilişkilendiren zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik yapıldı. Karar 26 Haziran 2020 tarihinde başlayacak olan 12 Haziran 2020 tarihli yükümlülük döneminden 25 Aralık 2020 tarihli yükümlülük dönemine kadar geçerli olacak.

Abone ol

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Merkez Bankası, zorunlu karşılıkları, temel para politikası aracı olan kısa vadeli faiz oranlarını destekleyici makro ihtiyati bir araç olarak esnek ve etkin bir şekilde kullanmaktadır.

Koronavirüs salgını süresince, etkilenen nakit akışları nedeniyle firma ve bireylerin kredi talebi artmış, alınan tedbirler kredi mekanizmasının etkin bir şekilde işlemesini sağlamış ve artan kredi talebi önemli ölçüde karşılanmıştır. Normalleşme sürecinde mevcut eğilimin bir süre daha devam etmesi beklenmektedir.

Bu çerçevede, döneme özgü kredi talebini karşılamada bankalara esneklik sağlamak amacıyla; yıllık reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in üzerinde olan bankaların zorunlu karşılık teşviklerinden faydalanabilmeleri için sağlamaları gereken uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 15’ten küçük olma koşulunun, yılsonuna kadar geçici bir süre için uygulanmamasına karar verilmiştir.

Söz konusu değişiklik, tesisi 26 Haziran 2020 tarihinde başlayacak olan 12 Haziran 2020 tarihli yükümlülük döneminden 25 Aralık 2020 tarihli yükümlülük dönemine kadar geçerli olacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

ÖNCEKİ HABERLER
Pençe Kaplan operasyonunda yeni hedefler ele geçirildi
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ABD'nin kredi notunu teyit etti
Trabzonspor gol yollarında rekora koşuyor
ABD'de Floyd'un ölümüne yol açan bir polis daha serbest bırakıldı
Kırsaldan şehir merkezlerine gönderilen teröristlere operasyon: 11 gözaltı
Milli piyango bilet fiyatları tam bilet parası ne kadar oldu?
Yorumlar