BIST 4.975
DOLAR 19,01
EURO 20,39
ALTIN 1.208,28
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

MEB TEOG'suz yeni sistemi buldu 3 formül birleşiyor

TEOG yerine gelcek sistem için çalışmalar sürüyor. Yüzde 10'luk başarı barajına giren öğrenciler için sınav yapılacağı fikri rafa kalktı. MEB TEOG'un yerine gelecek yeni sistem için 3 formüllü yeni bir yol çizdi.

Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere geçişte puan olarak kullanılacak ya da geçişte kullanılmayacak, ancak “hormonlu notların” önüne geçecek herhangi bir merkezi sınavı planlanmadığını açıkladı.

TEOG yerine geçecek sistem için oluşturulan çalışma grubunda öne çıkan, “sadece yüzde 10’luk başarılı öğrenci dilimine sınav” fikri rafa kaldırıldı. Bu kapsamda Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı ve “her lisenin kendi sınavını yapması, ortaokul sertifikasyon sistemi ve ortaokul bazlı yerleştirme”yi içeren üç formülü birleştirme yoluna giden bakanlık, Bakanlar Kurulu için hazırlanacak sunumu da bu hatlarda şekillendirdi. Yeni sistem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak.

BU YIL SADECE 8. SINIF

Milliyet'in haberine göre, yeni modelde fen lisesi, sosyal bilimler liseleri ve başarılı Anadolu liselerine gitmeye aday yüzde 5’lik dilimdeki başarılı öğrencilerin ortaokul notlarına göre belirlenmesinin ilk unsur olduğu öğrenildi. Öğrencilerin ortaokul boyunca elde ettikleri notlar, katıldıkları etkinlikler, kazandıkları başarılar temel alınarak belirlenecek bitirme notu, öğrencilerin lise sınavlarına katılabilmelerinin anahtarı olacak. Ancak bu yıl ilk defa uygulanacak yeni sistem için öğrencilerin sadece 8. sınıftaki etkinlikleri not ortalamalarına eklenecek.

Başbakan’ın açıkladığı öğrenci sertifikasyon sisteminin ise güzel sanatlar ve spor liseleri için uygulanması tartışılıyor. Öğrencilerin eğitim dönemlerindeki okullarının spor kulübüne katılmaları, lisanslı sporcu faliyerleri ve katıldıkları turnuvalarda elde ettikleri başarılar ile elde ettikleri sertifikalar 79 spor lisesine, katıldıkları sanat etkinlikleri, yarışmalar, dereceler ve bakanlık kriterlerine göre aldıkları sertifikalar da 81 güzel sanatlar lisesine giriş için temel oluşturacak.

Liselerin kendi sınavlarını yapma yöntemi ise öğrenciler arasında adaletin nasıl sağlanacağı tartışması ile masada yer alıyor. Bu noktada yüzde 10’a giren öğrencilerin girebileceği sınavlar için liseler arasında denklik formülü üzerinde duruluyor. Bütün liselerin kendi sınavları yerine belirlenecek kategorilerdeki liselerden birinin yapacağı sınavın aynı düzeydeki liselerde de geçerli olabilmesi tartışılıyor. Tercih edilecek 500 okulda birden sınav yerine bakanlığın sınav yapılacak okulları kendi belirleyeceği model ise çalışma grubunda ön plana çıkıyor.

ADRESE DAYALI YÜZDE 95

Bir diğer formül olan ortaokul bazlı yerleştirmenin ise başarılı öğrenciler ve özel okula gideceklerden sonra kalan yüzde 95 için kullanılması öngörülüyor. Bu kapsamda 1,3 milyon öğrencinin yüzde 95’inin ise adrese dayalı sistemle liselere yerleştirilmesi planlanıyor.

MERKEZİ SINAV OLMAYACAK

MEB Müsteşarı Tekin, TEOG yerine getirilecek modelde “hormonlu not” kaygısının önüne geçmek için her dersten birer sınavın merkezi olarak yapılacağı yönündeki haberleri de yalanladı. Tekin, “Kademeler arası geçişle ilgili medyada çokça spekülasyon yapılıyor. Anlaşılan herkes gönlünden geçeni yazıyor. Yazılanların hiçbiri doğru değil. Bakanlıkça resmi olarak açıklanmayan hiçbir şeye itibar edilmemesi gerektiğinin altını özellikle çizmek isterim” dedi.