BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Bomba haber! Azerbaycan'dan Türk gazetecilere tutuklama

Azerbaycan, Ermenistan'ın işgali altındaki Dağlık Karabağ'a giden siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında 'izin almadılar' gerekçesiyle soruşturma başlatıp, tutuklama kararı verdi.

Abone ol

AZERBAYCAN Başsavcılığı, bomba bir karara imza attı. Savcılık Türk siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında 22 Eylül'de, ilgili makamların izni olmadan Ermenistan üzerinden Dağlık Karabağ'a gittikleri gerekçesiyle soruşturma başlattı.  

Anadolu Ajansı'nın haberine göre savcılık tarafından yapılan açıklamada, söz konusu 4 Türk vatandaşı hakkında, Azerbaycan Ceza Kanunu'nun Azerbaycan devlet sınırını yasa dışı geçme maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığı belirtildi. 

TUTUKLAMA KARARI VERİLDİ, KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI

Uras, Çetinoğlu, Bayramoğlu ve Katırcıoğlu için tutuklama kararı verildiği ve uluslararası arama kararı çıkartıldığı ifade edilen açıklamada, bahsi geçen kişilerin gözaltına alınmaları için ilgili Türk birimlerine başvuruda bulunulduğu vurgulandı. 

'KARA LİSTE'YE ALINDILAR

Azerbaycan, Ermenistan ordusunun işgali altındaki Dağlık Karabağ'a giden yabancılar için çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Haklarında yargı süreci başlatılarak arama kararı çıkartılan bu kişiler ayrıca Azerbaycan'ın "kara listesine" alınıyor. 

RUS BLOGGER 3 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Dağlık Karabağ'a izinsiz giden Rus blogger Aleksandr Lapşin geçen şubat ayında Belarus'ta tutuklanarak Azerbaycan'a iade edilmiş, 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.