HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Mars'ta yeni keşif gezegenin tarihi yeniden yazılacak

MARS'ta ezberleri bozan bir keşif. NASA Mars'ta dünyada çok az rastlanan bir madde buldu

Abone ol

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) bilim adamları, Mars'ta, sadece yüksek sıcalıkta elde edildiğine inandıkları ve dünyada çok az rastlanan bir madde buldular.

Bilim adamları NASA'nın "Meraklı (Curiosity)" adlı keşif robotunu kullanarak şimdiye kadar sadece aşırı sıcaklarda oluştuğuna inandıkları "tridymite" adı verilen maddeye rastladılar.

VOLKANİK GEÇMİŞ

Bilim adamları, daha önceden Mars'ta böyle bir sıcaklık düzeyinin yaşandığını tahmin etmiyordu. Dünyada da çok az rastlanan bu maddenin, Mars'ın volkanik geçmişi olduğuna işaret ettiği belirtiliyor.

1980 yılında Helen Dağı patlaması sonrasında oluşan maddeye benzetilen "tridymite"a Gale kraterinde rastlandığı ve ancak Mars'ın volkanlarının patlamasıyla yüksek sıcaklıkta oluşabileceği belirtildi. 

GÖRÜLECEK EN SON MADDE

Ulusal Bilimler Akademisinde yayımlanan yeni araştırmayla ilgili açıklamada bulunan NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nde jeokimyacı ve araştırmalar editörü Richard Morris, buldukları "tridymite" için "Mars'ta görmeyi beklediğimiz en son madde." ifadesini kullandı.
Yeni maddenin, Mars'ın nasıl evrimleştiği hakkında çok bilgi vereceğini kaydeden Morris, "Bir şeyleri yeniden düşünmemiz gerekebilecek." açıklamasını yaptı.

Mars'ın farklı bir yer olduğunu, orada süreçlerin farklı geliştiğini belirten Morris, "Belki orada bizim bilmediğimiz bazı çok tuhaf şeyler oluyor." ifadesini kullandı.

Bilim adamları yeni keşifi, "gezegenin tarihinin yeniden yazılmasını gerektirebilecek bir madde" olarak da görüyor.
2012 yılından beri Gale kraterinde gezen "Meraklı" adlı robot, Kasım 2011'de Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatılmıştı. Mars'ın iklim ve jeolojisini inceleyen Meraklı, gezegende yaşamı ve su bulunabilirliğini araştırıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
LYS 2016 için ÖSYM uyardı sınıfınızda 'ajan' olabilir!
Hava durumu bitti sanmayın yine geliyor!
İşsizlik oranları Mart 2016 sevindiren düşüş
Bayık ve Karayılan için talimat 32 yıl sonra bir ilk!
Çözüm süreci anketinden şok sonuç!
Şevval orucu kaç gün tutulur 6 günlük şevval orucu nasıl niyet edilir?
Yorumlar 1 yorum