HABER /  EĞİTİM

LYS 2016 için ÖSYM uyardı sınıfınızda 'ajan' olabilir!

LYS 2016 öncesinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir'den uyarı niteliğinde açıklamalar geldi. ÖSYM LYS 2016 uyarından en dikkat çekeni ise her sınav merkezinde ÖSYM tarafından görevlendirilen 'ajanlar'ın olacağı.

Abone ol

ÖSYM Lisans Yerleştirme Sınavı-LYS 2016 için tüm hazırıklarını tamamladı. LYS 2016 sınav merkezlerinde kuralların tam olarak uygulanıp uygulanmadığını görmek için ÖSYM LYS sınav merkezlerine 'ajan' yerleştirdi. ÖSYM'nin LYS ajanları sınavlara 'öğrenci' gibi girecek ve yaşananları tek tek ÖSYM'ye rapor edecek.

LYS ÖNCESİ ADAYLARI ÇAĞRI: MÜSTERİH OLUN

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, adaylara “Müsterih olun” diye seslenerek “Sorular müfredata uygun. Adayların daha önce hiç görmediği konudan soru çıkma durumu söz konusu değildir. Adaylarımız müsterih olsun” dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir’in LYS 2016 açıklamaları şöyle:

SORU HAZIRLAYAN BİLMİYOR: Soru hazırlayan yazarlar bu soruların ne zaman çıkacağını bilmiyor. Sorulan soruların bir kısmı bu yıl, bir kısmı geçen yıllarda hazırlanan sorulardan çıkar. Bu yüzden, 2016 LYS için kaç kişi soru hazırladı sorusunun cevabı önceden verilemez.

LYS'DE AJANLAR OLACAK: Sınav gözlemcisi uygulamasına ilk kez 2015’in ikinci yarısından itibaren başlandı. Bu yılki LYS’de sınav gözlemcisi olarak görev almak isteyenlerin tercihleri, Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) üzerinden alındı. 2016 LYS’de de bütün illerde sınav gözlemcisi görevlendirildi. Bu görevliler, sınav günü aday olarak atandıkları binaya giderek sınava girecek ve sınavın organizasyonunun, bina girişlerindeki aramalardan salondaki işlemlere kadar kurallara uygunluğunu gözlemleyip ÖSYM Başkanlığı’na raporlayacak. ÖSYM sınav gözlemcileri, aday kimliği dışında özel bir kimlik veya görevlendirme belgesi taşımayacak, sadece aday gibi sınava girecek, sınavın uygulamasına ve organizasyonuna herhangi müdahalede bulunmayacak.

UYARILARA DİKKAT: 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) görevliler ‘Sınav bitti’ ardından da ‘Kitapçığı kapat’ uyarısı yapmaya başladı. Bu uyarıdan sonra kitapçığı açan adayların sınavları iptal ediliyor ve bu yeni kuralı tam olarak uygulamadığı tespit edilen görevlilere de ÖSYM sınavlarında tekrar görev verilmiyor.

949 ADAYIN SINAVI İPTAL EDİLDİ: Fazla süre kullanımı nedeniyle 2016 yılında 117, 2015 yılında 832 adayın sınavı iptal edildi. Bu kural 2016 LYS’de de uygulanacak. Sınav süresi herkes için aynıdır. Bir soru ile çok sayıda adayın sıralamasının değiştiği bir sınavda, hiçbir adayın fazladan süre kullanması hoş görülemez, buna izin verilemez.

LYS 2016 AÇIK UÇLU SORU VAR MI?

Bugün itibarıyla herhangi bir sınavda açık uçlu soru sorulmasına ilişkin bir karar alınmamıştır. İSG 1. Dönem Sınavı ile adaylardan sınav öncesi soru kitapçığının ön kapağında yer alan sayfada, alfabenin bütün harflerini ve rakamları yazmalarını gerektiren yeni bir uygulamaya geçtik. ÖSYM olarak el yazısıyla örneğin ‘a’ harfinin adaylar tarafından ne kadar farklılıkla yazılabildiğinin bir arşivini oluşturma hedefindeyiz. Bu da açık uçlu soruların cevaplarını okuma konusunda gerekli altyapı oluşturmaya dönük bir girişim ancak 2016 LYS’de bu uygulama da yer almayacak. LYS adayları için sürpriz bir durum söz konusu değil.

ÖNCEKİ HABERLER
Hava durumu bitti sanmayın yine geliyor!
İşsizlik oranları Mart 2016 sevindiren düşüş
Bayık ve Karayılan için talimat 32 yıl sonra bir ilk!
Çözüm süreci anketinden şok sonuç!
Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektupta ne yazıyordu?
Kurban bayramı 2020 ne zaman başlıyor Diyanet takvimi
Yorumlar 1 yorum