HABER /  AK PARTİ

Mahir Ünal duyurdu! AK Partililere sosyal medya kuralları geliyor

AK Parti'nin Tanıtım ve Medya'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “AK Parti olarak önümüzdeki günlerde sosyal medya etik kuralları yayınlayacağız” dedi.

AK Parti, büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçen medya ile ilgili yeni bir çalışma sürecini başlattı. Bu doğrultuda üye ve yöneticilerine yönelik 'sosyal medya etik kuralları' hazırlıyor. Kuralların belirlenmesi için çalışma yürüten heyetin başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yayman. 

Ünal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazeteciler ile bir araya geldi.

AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşen programda gazetecilerin talep ve sorunlarını dinleyen Ünal, “Artık bugün konvansiyonel medyadan ziyade sosyal medya dediğimiz anlık bir haberleşme biçimiyle karşı karşıyayız. Bu da kaçınılmaz olarak habercilik anlayışında yeni sorumluluklar ve yeni değişiklikler anlamına geliyor. Henüz daha dijital dönüşümün sonuçları açısından yeni medya kendi ahlaki düzenini oluşturmuş değil. Özellikle bunu sosyal medyada çok net bir şekilde görüyoruz. Sosyal medya da kullanılan dil ve sosyal medya da oluşturulan dijital habercilik biçiminin kendi etik kurallarını, kendi çerçevesini önümüzdeki süreçte daha net bir şekilde oluşturacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya etik kuralları yayınlanacak

Ünal, AK Parti olarak önümüzdeki günlerde sosyal medya etik kuralları yayınlayacaklarını söyledi.

“AK Parti olarak sosyal medyada hem farklı siyasi çizgilerin hem de özellikle kendimiz için bağlayıcı olacak nitelikte bir sosyal medya etik kurallar listesi yayınlayacağız," diyen Ünal, şöyle devam etti:

“Bütün dijital platformlar için öncelikli olarak bizi bağlayacak nitelikte ve başkalarına da örnek taşıyacak nitelikte sosyal medya etik kuralları yayınlayacağız. Sosyal medya da artık yalan haber ciddi bir sorun teşkil ediyor. Biz mümkün olduğu kadar bu etik kuralların uygulanması konusunda elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğiz. Bir yasal düzenleme olarak bunu söylemiyoruz.

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı olarak yaklaşık 2 milyon 100 kişi teşkilat mensubumuz var. Öncelikli olarak bizim teşkilat mensuplarımızı bu etik kurallara uymakla sorumlu ve yükümlü kılacağız. Bu konuda iki toplantı yaptık. Önümüzdeki günlerde bunları yayınlayacağız. Prof. Dr. Hüseyin Yayman başkanlığında bir heyet bu çalışmayı yürütüyor.

'Hem kendimize hem dışa dönük bir çalışma içerisindeyiz'

Biz öncelikli olarak bizi bağlayan ahlaki kuralları kendi teşkilat mensuplarımızla paylaşacağız. Bunun yanı sıra hem doğruluğu teyit anlamında belli mekanizmalar da oluşturacağız. Yalan haberleri deşifre etmeden bir haberin doğruluğunu teyit etmeye kadar hem kendimize hem dışa dönük bir çalışma içerisindeyiz.

Bizim edindiğimiz haberlere göre özellikle sosyal medyada belli kişilere ve kurumlara dönük ciddi bir dezenformasyon çalışması ve algı operasyonu hazırlıkları var. Kamuoyunda infial oluşturacak bir takım yalan haberleri oluşturmak ve bunun üzerinde belli algı operasyonları oluşturmak isteyen bir takım etki ajanlarına karşı önlem anlamı taşıyor yapacağımız bu çalışma."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Cumhurbaşkanı Erdoğan görme engelli öğrencileri kabul etti Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Tankerle geminin çarpıştığı kazada balıkçıların yeri tespit edildi
MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve iki bakan Moskova'ya gidiyor
Türkiye'de ay tutulması saat kaçta olacak nereden izlenecek?
Japon milyarder Maezawa Twitter takipçilerine milyonlarca dolar dağıtacak
Galatasaray'a Antalya'da görkemli karşılama
Bocuk ne demek bocuk gecesi nerde neler yapılır?
Yorumlar 1 yorum