BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

Lütfü Türkkan hakkında suç duyurusu

İstanbul'da bir grup üniversite öğrencisi, şehit yakınına küfreden İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Abone ol

Üniversite öğrencisi bir genç, Bingöl'de şehit yakınına küfrettiği için İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Lütfü Türkkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Arkadaşlarıyla Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen hukuk fakültesi öğrencisi Mehmet Rıdvan Tanrıöven, suç duyurusunda bulunmadan önce adliye önünde bir açıklama yaptı.

Hafta içerisinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve yönetiminin doğu illerini ziyareti kapsamında uğradığı Bingöl'de menfur bir olay gerçekleştiğini hatırlatan Tanrıöven, "Yüreğinde zerrece vatan sevgisi bulunduran her vatandaşı bu olay derinden sarsmıştır. 4000 yıllık Türk töresinde ve İslam geleneğimizde şühedanın yeri bellidir. Şehidimizin öz ağabeyi, İYİ Parti Grup Başkanvekili olduğundan habersiz, soy isminin 2 hecesine de şaibeyle bakmamıza neden olan Lütfü Türkkan'ın ağır hakaretlerine ve küfürlerine maruz kalmıştır." dedi.

Bu kişinin, şehidin ailesinden, bacısından ve herkesten özür dilemeye bile tenezzül etmediğini aktaran Tanrıöven, "Vicdanlarda bu özür hükümsüzdür. Bu küfür bu memleketin tüm şehitlerine, tüm kadınlarına ve vatandaşlarına edilmiştir. Üniversite öğrencileri ve onurlu Türk gençleri olarak bugün burada yaptığımız basın açıklaması ve suç duyurusu bizler için bir ödevdir." diye konuştu.

Türkkan için görev değişikliği yetmeyeceğini, partisinde barındırılmaması gerektiğini de aktaran Tanrıöven, konuşmasının sonunda bir balon alarak patlattı ve "Bu şahıs ve bu kişilerin milliyetçiliği bu balon gibi patladı." ifadesini kullandı.

Tanrıöven daha sonra şikayetçi olarak ismi yazılı olan suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

Dilekçede, Lütfü Türkkan'ın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" ile "devletin egemenlik alametlerini aşağılama" suçlarından yargılanması talep ediliyor.