HABER /  SAĞLIK

Lösemi genellikle kimlerde görülür kaç farklı tedavisi vardır?

En yaygın çocukluk kanserlerinden biri olan, ancak çoğunlukla 55 yaş üstü insanlarda görülen ve halk arasında kan kanseri olarak bilinen lösemi hastalığının tedavisi için ne yapılmalıdır? Prof. Dr. İnci Yıldız Lösemi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

" 'Lösemi' Akut lenfositik (lenfoblastik) lösemi (ALL), Akut miyelojenöz (miyeloid) lösemi (AML) Kronik lenfositik lösemi (KLL) Kronik miyelojenöz lösemi (KML) olarak adlandırılan 4 farklı tip kan kanseri için kullanılan genel kavramdır. Her lösemi tipinde hastanın nasıl etkilendiğini ve nasıl tedavi edileceğini bilmek gereklidir."

"Günümüzde çocukluğu çağı kanserleri başarı ile tedavi edilmektedir ve bu da genellikle cerrahi, kemoterapi ve ışın tedavilerinin birlikte kullanımı ile olmaktadır. Kemik iliği nakli basında genellikle löseminin tek çözümü gibi sunulmaktadır."

"Oysa çocuk kanserlerinin ve lösemilerinin büyük çoğunluğu kemoterapi ile iyileşmektedir. Kardeşten veya bir yakından alınan kemik iliği doku grupları açısından alıcı ile tam uyumlu ise başarı artmaktadır. Lösemilerin ancak %10 kadarında kemik iliği nakli gerekir. Aile içinde verici bulma şansı %20-25 civarındadır."

"Kemik iliği bankalarında verici bulma şansı daha da düşüktür. Sadece kronik miyeloid lösemi dediğimiz nadir görülen bir lösemi türünde temel tedavi kemik iliği naklidir."

ÖNCEKİ HABERLER
Bekçi maaşları ne kadar en düşük-en yüksek maaş bilgisi
Boyu kısa bulunan Tom Cruise filmden atıldı
MHP'den flaş Melih Gökçek açıklaması aday gösterilecek mi?
Fenerbahçe'nin Koeman kararı belli oldu
Enver Demirel aslen nereli eşi İlknur Demirel ve çocukları kimdir?
ÖSYM sınav takvimi 2020 KPSS önlisans ne zaman yapılacak?
Yorumlar