BIST 8.319
DOLAR 27,42
EURO 29,13
ALTIN 1.651,34
HABER /  GÜNCEL

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Suudi Başsavcı'nın Kaşıkçı açıklamasına yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Başsavcılığı'nın Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yaptığı açıklamayı tatmin edici bulmadığını söyledi.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerçek azmettiricilerin bulunması çağrısını yaptı. Cinayetin planlı olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Cesedin parçalanması o anlık bir şey değil. Önceden öldürülüp parçalanması için gerekli cihazlar buraya getirilmiştir." dedi.

Çavuşoğlu, Akdeniz Üniversitesi Akademik Yılı ilk ders programı ve Fahri Doktora Töreni’ne katıldı.  Burada Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda hunharca bir cinayete kurban gittiğini söyledi. Suudi Arabistan'ın bunu geç de olsa kabul ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

BAZI AÇIKLAMALARI TATMİN EDİCİ BULMADIĞIMI SÖYLEMEK İSTERİM
"Bugün başsavcının yaptığı açıklamada, biraz daha detaylar geldi. Başsavcı bu açıklamayı yapmadan önce Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı beni aradı ve yaklaşık yarım saat sonra başsavcının bu açıklamayı yapacağını önceden şahsıma bildirdi, ben de Sayın Cumhurbaşkanımıza bu bilgileri arz ettim. Bugünkü açıklamaya baktığımız zaman 11 kişinin şu anda tutuklu olduğunu anlıyoruz. Daha önce 18 kişi tutuklanmıştı. Bu cinayeti gerçekleştirmek için İstanbul'a gelenlerin sayısı ise 15'ti. 11 kişinin 5'i ile ilgili idam istemi var ve yargılama sürecinin başladığını söylüyor başsavcı. Diğer taraftan diğer kişiler neden serbest bırakıldı? Tabii ki başsavcılık gerekli bilgileri bizim başsavcımıza da iletecektir. Ama burada bazı açıklamaları tatmin edici bulmadığımı da şahsen söylemek isterim. Bu şahsın ülkelerine geri götürülmesine direndiği için orada öldürüldüğü söyleniyor. Oysa bu cinayet daha önce de açıkladığımız gibi önceden planlanmıştır." 

Cesedin, Kaşıkçı öldürüldükten sonra parçalandığının belirtildiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bu bilgileri zaten biz biliyorduk." ifadesini kullandı. 

PARÇALANMASI İÇİN GEREKLİ CİHAZLAR BURAYA GETİRİLMİŞTİR
Cesedin parçalanmasının, anlık bir şey olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, "Önceden öldürülüp, sonradan cesedin parçalanması için gerekli şahıslar ve cihazlar buraya getirilmiştir. Yani bu şahsın nasıl öldürüleceği ve parçalanacağı önceden planlanmıştır." diye konuştu.

Ayrıca Türkiye'ye gelen 15 kişinin de Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yargılanması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

KAŞIKÇI'NIN CESEDİ NEREDE?
"Çünkü Viyana Sözleşmesine göre de bu yargılamada ve soruşturmada Türk kanunları geçerlidir. Her ne kadar bu cinayet Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu içinde işlense de. Daha önce yerel iş birlikçiler konusunda bazı açıklamalar gelmişti, sonra bunlar da inkar edilmeye başlandı. Şimdi ise başsavcı bir yerel iş birlikçinin ya da iş birlikçilerin olduğunu söylüyor ve bunu konuyla ilgili bilgileri de bizim savcımızla paylaşacağını söylüyor. Fakat henüz daha cevaplanmamış bir soru var. Hunharca öldürülen ve cesedi parçalara ayrılan Kaşıkçı'nın cesedi nerede, nereye atıldı, nereye gömüldü, nerede yakıldı? Ne yapıldıysa? İşte bu konuda henüz ortada bir cevap yok. Biz, Tükiye Cumhuriyeti olarak bu cinayetin tüm boyutlarıyla açığa çıkması için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz."

Çavuşoğlu, bu konuda uluslararası camiayla bugüne kadar sürdürülen açık ve şeffaf iş birliğinin bundan sonra da devam edeceğini, ellerine bilgi ve delil geldikçe de paylaşacaklarını bildirdi.

BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Azmettiricilere ilişkin ise Çavuşoğlu, "Bugünkü açıklamada tabii ki cinayet konusunda talimat verildiği söylenen bazı kişilerle ilgili de tedbirler alındığı söyleniyor. Tüm bu adımları biz olumlu, fakat yetersiz buluyoruz. Ayrıca talimat verenlerin de gerçek azmettirenlerin de ortaya çıkması gerekiyor. Bu sürecin bu şekilde kapatılmaması gerekiyor. Bu işin takipçisi olacağız. Önümüzdeki süreçte gelişmeleri de tüm dünya kamuoyuyla paylaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Cemal Kaşıkçı cinayetinde flaş gelişme 5 şüphelinin idamı istendi

Eski CIA çalışanı Bob Baer her şeyi anlattı! Kaşıkçı cinayeti...

Suudi Savcı cinayet için geldi koli koli kuruyemiş aldıSuudi Savcı cinayet için geldi koli koli kuruyemiş aldıSuudi Savcı cinayet için geldi koli koli kuruyemiş aldıSuudi Savcı cinayet için geldi koli koli kuruyemiş aldıHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Cemal Kaşıkçı cinayetinde flaş gelişme 5 şüphelinin idamı istendi