BIST 1.409
DOLAR 8,08
EURO 9,69
ALTIN 451,23
HABER /  EKONOMİ

Londra piyasasında TL'nin gecelik faizi yüzde 650'ye fırladı

LONDRA piyasasında TL sıkışlığı, swap faizinde sıçramaya yol açtı. Türk Lirası'nın gecelik faizi yüzde 650'ye fırladı. Swap getirileri zaman zaman dalgalansa da 2019 Nisan'dan beri 500 puanı hiç aşmamıştı.

Abone ol

Dünya'nın aktardığı habere göre, Londra piyasasında gecelik vadede lira faizi en son tam gün işlem olan 29 Temmuz'daki yüzde 6.8 olan seviyeden yüzde 850'nin üzerine yükseldi.

İsveç bankası Handelsbanken’in uzmanı Erik Meyersson, Twitter'da “Piyasa ekonomisinde gecelik faizin 294’e yükselmesi garip” yorumunda bulundu. 

"Negatif risk doğuruyor, bu da zarar verici"

Yatırım kuruluşu Bluebay Asset Management'in stratejisti Timoth Ash "Bu piyasa işlemez halde. Türk yetkililer yabancı yatırımcıların varlıklarını dondurmuş olabilir ama kolayca paraya dönüştürememek bugünkü gibi krizlere yol açıyor. Bu da Türkiye'yeyle ilgili negatif risk algılaması doğuruyor ki, bu da zarar verici" değerlendirmesi yaptı.

"TL'yi mümkün oldukça pahalı hale getirmeye..."

Rabobank'tan gelişmekte olan piyasalar döviz stratejisti Piotr Matys, Londra piyasasında TL swap faizlerindeki son yükselişi yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda değerlendirerek "Daha önce de kullandıkları ve TL'yi mümkün olduğunca pahalı hale getirmeyi hedefleyen aracı kullanarak, yatırımcıları TL'nin karşısında pozisyon almaktan vazgeçmeye çalıştıkları anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

Londra swap piyasalarında gecelik vadede TL faizleri, Türk bankalarının Londra piyasalarına lira akışını durdurmalarıyla Nisan 2019'da yüzde 1.200'e sert yükseldikten sonra odak noktası haline gelmişti.

2019 Nisan'dan son bir ilk!

Bu adım sonrası BDDK para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların yasal özkaynakları ile sınırlaması sonrası ise bu piyasalarda işlem hacimleri yok denecek kadar azaldı.

Gecelik lira swap faizi yüzde 1.200'e yükseldikten sonra zaman zaman yaşanan sıçrama hariç tutulduğunda genel olarak yatay bir seyir izliyordu. Swap getirileri zaman zaman dalgalansa da 2019 Nisan'dan beri 500 puanı hiç aşmamıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Yargıtay'dan milyonlarca işçiyi ilgilendiren emsal karar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ankara Tabip Odası kentteki vahim tabloyu açıkladı: Yoğun bakım üniteleri doldu
7 gündür aranan kıraathaneci ortaya çıktı: Kaybolmadım kafamı dinliyordum
Belarus lideri Lukaşenko: Yeni bir grup Rus paralı asker ülkemize girdi
Temmuz ayı enflasyonu netleşti! Ev kiralarına ne kadar zam geleceği belli oldu
Altaylı Cenk Özkaçar'dan Lyon'a 5 yıllık imza
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan okulların açılış tarihine ilişkin çarpıcı açıklamalar
Binbaşı Arslan Kulaksız’ı şehit eden işbirlikçiler tutuklandı
Ankara Tabip Odası: 488 sağlık çalışanına Kovid-19 tanısı kondu
Lüleburgazlı Arif Gürsoy Gineli Nakanda ile evlendi
Çarpıştığı motosikletteki 2 kişinin ölümüne yol açan sürücü telefonda 'Domuza çarptım' demiş
Yorumlar 25 yorum