BIST 1.321
DOLAR 8,00
EURO 9,53
ALTIN 464,76
HABER /  DÜNYA

Libya'da darbeci Hafter'e bir şok daha! Lobi şirketi anlaşmayı iptal etti

Libya'da darbeci Hafter'in aldığı ağır darbeler sonrası ABD'li Linden Government Solutions isimli lobi firması harekete geçti. Şirket Hafter ile olan sözleşmelerini sonlandırma kararı aldı.

Abone ol

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'in Libya Hükümeti karşısında aldığı bir dizi yenilginin ardından ABD merkezli Linden Government Solutions isimli lobi firması ile sözleşmesini feshettiği bildirildi.

Foreignlobby.com internet sitesinde, ''LGS, Halife Hafter'in ilan ettiği 'Libya Ulusal Ordusu' ile olan ilişkisini, Lobi Bilgilendirme Yasası (LDA) kayıtlarına göre, 19 Haziran itibariyle sonlandırdı. LGS, Perşembe günü, Yabancı Temsilciler Kayıt Yasası (FARA) kurumuna da, mükerrer kayıtlarını sona erdirme sürecinde olduğunu bildirdi.'' ifadelerine yer verildi.

Hafter'in, ABD ile daha yakın ilişkiler kurmasına yardımcı olmak için Teksas merkezli lobi firması LGS ile 21 Mayıs 2019'da sözleşme imzaladığı ve 13 aylık bir süre için 2 milyon dolar ödeme konusunda mutabık kaldığı bildirilmişti.

16 Haziran 2020 tarihinde süresi dolan sözleşmeyi kendilerinin sonlandırmadığını belirten LGS Genel Müdür Yardımcısı Joseph Fleming, ''Temel olarak sözleşmenin süresi doldu ve şu anda daha ciddi konulara odaklanmalarını gerektirecek bir durumdalar.'' açıklamasını yaptı.

"ABD ordusunu çileden çıkardı"

Öte yandan internet sitesinde, ''Türkiye'nin ocak ayında başlayan Trablus tarafına müdahalesi sonucu Hafter güçleri zayıfladı, buna karşılık Hafter’in Rusya ve onun paralı askerlerinden yardım istemesi ABD ordusunu çileden çıkardı.'' değerlendirmesinde bulunuldu.

Lobi firmasının LDA kayıtlarına göre toplam 750 bin dolar ödeme aldığı ve FARA kayıtlarında en son geçen sonbaharda 500 bin dolarlık ödemenin şirket hesaplarına girdiği bilgisi paylaşılırken, Teksas merkezli lobi firmasının Trump yönetimi ile ilişkilerinin de geçen yazdan bu yana zayıfladığının altı çizildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Emekliye zamlı maaş ve ikramiye müjdesi! Yeni emekli olanlara da var mı? Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İbrahim Sadri'nin yeni albümü "Reçelli Ekmek" ismiyle çıktı
Eskişehir'de bir yıllık emeklerini polis ağabeyleri kurtardı
İstanbul Valisi Yerlikaya'dan YKS için sessizlik mesajı
Tokat'ta sınava geç kalan öğrencileri motorize ekipler yetiştirdi
Yaz Kur'an kursları uzaktan eğitime pazartesi günü başlıyor
Zoom indirme PC'ye Türkçe ve ücretsiz nasıl yüklenir adımları
Yorumlar 3 yorum